Przestrogi dla młodego biznesu

opublikowano: 26-09-2017, 22:00

WARTO WIEDZIEĆ: RADZI TOMASZ MIHUŁKA, PARTNER, RADCA PRAWNY W KANCELARII CHAŁAS I WSPÓLNICY

1 Preambuła i definicje

Preambuła służy jako punkt odniesienia do wykładni całej pozostałej treści umowy, zawierając opis przedsięwzięcia, cel biznesowy i wolę stron towarzyszącą im w momencie podpisywania umowy inwestycyjnej. Często niedoceniane są również definicje zawarte w umowie. Prawidłowe sformułowanie pojęć rzutuje na treść i wykonywanie umowy zgodnie z założeniem start-upowca.

2 Zmiany kapitału

Częstym grzechem jest poświęcanie zbytniej uwagi temu, ile pieniędzy start-up zdoła pozyskać od inwestora, zamiast tego, w jaki sposób dofinansowanie będzie zrealizowane. Inwestor może bowiem dokapitalizować spółkę już po zawarciu umowy inwestycyjnej, np. poprzez pożyczkę, ale także w drodze podwyższenia kapitału zakładowego, co może doprowadzić do tzw. rozwodnienia udziałów start-upowca i utraty jego dotychczasowej pozycji w spółce.

3. Własność intelektualna

Największym błędem start-upowców są nie tyle niewłaściwie skonstruowane zapisy dotyczące praw własności intelektualnej, co całkowity ich brak. Warto zabezpieczyć się przed niekontrolowaną „utratą” pomysłu biznesowego, w szczególności zastanowić się nad formą wniesienia konceptu do spółki oraz jego losami w przypadku niepowodzenia inwestycji.

4 Zasady funkcjonowania spółki

Pozyskanie nawet bardzo dużej sumy dofinansowania nie powinno być dla start-upowca ważniejsze niż zagwarantowanie sobie realnej możliwości zarządzania spółką, która opiera się przecież na jego autorskiej idei. Konieczne jest zabezpieczenie w umowie odpowiedniego sposobu powoływania członków zarządu (np. jako uprawnienie osobiste wspólnika) oraz ustalenie zasad reprezentacji w przypadku zarządu wieloosobowego.

5. Opcje wyjścia

Konieczne jest ustalenie warunków, na których możliwe będzie odejście lub zmiana wspólników. Przedsiębiorca powinien odpowiednio zabezpieczyć się przed tym, aby inwestor opuszczający spółkę nie pozostawił start-upowca bez majątku czy wręcz z obowiązkiem spłaty inwestora. Pomocne w tym zakresie są tzw. klauzule wyjścia, które w zależności od woli stron mogą odpowiednio kształtować wzajemnie zobowiązania wspólników na wypadek chęci zakończenia ich dotychczasowej współpracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu