Przetarg można znaleźć w sieci

Albert Stawiszyński
opublikowano: 28-10-2003, 00:00

Biuletyn zamówień, darmowe strony internetowe i wreszcie serwisy płatne ułatwiają zdobycie kontraktu.

Biuletyn zamówień publicznych to tylko jedno z niewielu źródeł informacji o przetargach. Polskie prawo nakłada na zamawiających obowiązek publikacji ogłoszenia o przetargu nieograniczonym w sprawie zamówienia publicznego na stronie internetowej.

— Taki wymóg powstaje, o ile wartość przetargu wynosi co najmniej 6 tys. EUR (około 27,8 tys. zł według obecnego kursu). Swoje strony ma wiele miast i instytucji rządowych. Przedsiębiorcy zainteresowani niewielkimi kwotowo przetargami powinni koniecznie je przeglądać — wskazuje Dariusz Piasta, dyrektor departamentu integracji europejskiej w Urzędzie Zamówień Publicznych.

Przedsiębiorca może liczyć na pomoc. W internecie są strony oferujące bezpłatnie narzędzia przydatne w poszukiwaniu informacji o przetargach.

— Po wejściu na taką stronę można skorzystać z opcji wyszukiwania przetargu przy zastosowaniu różnych wytycznych, np. miejsca jego ogłoszenia czy określonej branży — wskazuje Monika Figas z Proinfo, firmy zajmującej się usługami informatycznymi.

Gdy przedsiębiorca nie chce tracić czasu na szukanie kontraktu, może skorzystać z pomocy.

— Zbieramy informacje o przetargach z takich źródeł, jak: prasa ogólnokrajowa i regionalna, biuletyny, internet, użytkownicy. Następnie są one przekazywane klientom według wskazanych kryteriów. Przykładowo firmę remontową X interesują przetargi tylko w województwie lubuskim. Gdy pojawi się przetarg spełniający te kryteria, przedsiębiorca zostanie o tym powiadomiony. Aby jednak skorzystać z takiej usługi, trzeba mieć dostęp do internetu oraz wykupić abonament — wyjaśnia Zygmunt Potopianek z Mikrotechu.

Polscy przedsiębiorcy mogą szukać informacji o zamówieniach publicznych dostępnych w krajach UE w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich czy też w elektronicznej bazie danych TED (Tenders Electronic Daily). Ciekawe ogłoszenia można bowiem znaleźć w publikatorach poszczególnych państw Unii Europejskiej.

Więcej informacji o sposobach szukania przetargów w krajach UE opublikowaliśmy w „Pulsie Biznesu” 11 oraz 18 sierpnia 2003 r.

Można je odszukać w naszym internetowym archiwum www.pb. pl (bezpłatnym dla prenumeratorów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przetarg można znaleźć w sieci