Przetarg na policyjne auta do kasacji

Mariusz Zielke
opublikowano: 26-06-2007, 00:00

Arbitrzy UZP nakazali unieważnić megaprzetarg na nowe samochody za ponad 300 mln zł. Czy policję uratuje sąd?

Arbitrzy UZP nakazali unieważnić megaprzetarg na nowe samochody za ponad 300 mln zł. Czy policję uratuje sąd?

Policjanci prawdopodobnie będą musieli zapomnieć o nowych samochodach, które mieli otrzymać jeszcze w tym roku. Wczoraj arbitrzy Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) nakazali unieważnienie wartego ponad 300 mln zł przetargu na wymianę 5,2 tys. aut. Powód: ich zdaniem, policja naruszyła prawo w opisie kryteriów oceny ofert.

To największy w Polsce przetarg na jednorazowy zakup samochodów osobowych. Policja może jeszcze zaskarżyć wyrok arbitrów do sądu. Jeśli przegra, całą procedurę trzeba będzie powtórzyć, a zakup nowych samochodów wpadnie w ostry poślizg.

W tym roku policja chciała otrzymać przynajmniej 1,6 tys. sztuk. To już praktycznie niemożliwe, nawet gdyby udało jej się wygrać w sądzie. Jest też duże ryzyko, że koncerny podejmą kolejne próby torpedowania przetargu.

Niezadowolone są aż cztery firmy: Fiat, Ford, Peugeot i General Motors. Zasypały one policję protestami z kilkuset zarzutami — w tym łamania prawa zamówień i kodeksu cywilnego. Policja tłumaczyła, że rzetelnie przygotowywała specyfikację. Firmy — jej zdaniem — torpedują przetarg, bo chciałyby sprzedać auta seryjne, a nie dostosowane do potrzeb policji. Uwzględniła wiele zarzutów zamawiających i zmodyfikowała specyfikację. To nie wystarczyło i firmy zdecydowały się na oddanie sprawy do arbitrażu UZP.

Wymiana samochodów to część projektu modernizacji służb mundurowych (policji, straży granicznej, straży pożarnej). Rząd przeznaczył na to niebagatelną kwotę ponad 6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu