Przewiert pod Kanałem Gliwickim

opublikowano: 09-08-2018, 22:00

Budowa ponad 43 km gazociągu rozbuduje system przesyłowy w południowo- -zachodniej Polsce.

Gaz-System, wykorzystując nowoczesną metodę horyzontalnego wiercenia kierunkowego (HDD) podczas budowy gazociągu Tworóg — Kędzierzyn- -Koźle, wykona dwa przewierty pod przeszkodami terenowymi o długości około 750 m każdy. Przewiert w gminie Rudziniec zostanie wykonany pod Kanałem Gliwickim, rzeką Kłodnica i ciekiem Bojszówka. Prace rozpoczęto od pilotażowych przewiertów dla wykonania rurociągów technologicznych o średnicy DN 225. Obecnie służą jako rewers płuczki, a po zakończeniu prac zostaną wykorzystane jako rura osłonowa dla linii światłowodowej. Przewiert ma zapewnić miejscena główny gazociąg o średnicy 1000 mm.

— Przewiert pod kanałem to jeden z głównych etapów realizowanej przez naszą spółkę inwestycji Tworóg — Kędzierzyn-Koźle. Dzięki niej powstanie ponad 43 km gazociągu w województwach śląskim i opolskim — powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Decyzje i pozwolenia na inwestycję wydali wojewodowie śląski i opolski. Trasa w województwie śląskim będzie przebiegała przez gminy: Tworóg, Wielowieś, Toszek i Rudziniec, natomiast w województwie opolskim przez Kędzierzyn-Koźle. Nowy gazociąg na Śląsku będzie połączony z budowanym gazociągiem Tworóg — Tworzeń, także zatwierdzonym przez wojewodę śląskiego.

Gazociąg zmodernizuje i rozbuduje system przesyłowy w południowo-zachodniej Polsce. Wpłynie także na wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nowy rurociąg będzie stanowił istotny element gazowego Korytarza Północ — Południe, który połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany gazociąg Baltic Pipe z południem Polski i przyszłymi interkonektorami na Słowację i Ukrainę. Ważnym aspektem dla społeczności lokalnej będzie też corocznie odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. wartości budowanej infrastruktury przesyłowej na terenie konkretnej gminy.

Inwestycje są realizowane zgodnie z zapisami Ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Projekty uzyskały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy