Przewozy węgla mogą być bardziej efektywne

Materiał partnera strony
opublikowano: 03-12-2015, 22:00

Komentarz Freightliner PL

ROBERT KANTEK

dyrektor ds. sprzedaży Freightliner PL

Efektywność przewozów znacząco wpływa na obniżenie kosztów transportu węgla, zarówno dla kopalni, jak i elektrowni. Ma to szczególne znaczenie obecnie, gdy sytuacja w przemyśle węglowym jest bardzo trudna. Najlepszym sposobem obniżki kosztów logistyki jest stosowanie nowoczesnych i efektywnych technologii transportu kolejowego.

Kluczowe znaczenie ma zastosowanie pociągów o dużym tonażu netto i tym samym ograniczenie kosztów jednostkowych. Freightliner PL osiąga to na dwa sposoby: zwiększając liczbę wagonów w składzie oraz stosując wagony o większym tonażu. Stosując nowoczesne, specjalnie zaprojektowane wagony, Freightliner PL jest ich w stanie zestawić w 600-metrowym składzie aż 45 (standard to 41 wagonów). Co więcej, mają one także większą możliwość załadunku o niemal 20 proc. (do 69 ton na wagon, standard to 58 ton).

Daje to bardzo znaczące oszczędności: realizując kontrakt na transport węgla z kopalni Bogdanka do Elektrowni Kozienice, zmniejszyliśmy liczbę pociągów o 20 proc. oraz liczbę operacji przy załadunku lub rozładunku o ponad 7,5 tysiąca w skali roku, co oznacza wymierne oszczędności dla każdej strony. Dzięki naszym bardzo silnym i efektywnym lokomotywom, tam, gdzie infrastruktura kolejowa na to pozwala, uruchamiamy nawet 750-metrowe pociągi, więc oszczędności są jeszcze większe. Przykładowo nasz 57-wagonowy skład z węglem ze Śląska był prawdopodobnie rekordem Europy, jeśli chodzi o ciężkie pociągi obsługiwane przez jedną lokomotywę.

Kolejnym aspektem wpływającym na efektywność jest punktualna realizacja założonych przewozów. Freightliner PL realizuje ustalone harmonogramy tygodniowe i miesięczne w ponad 95 proc., co jest najlepszym wynikiem na rynku. O tym, jak wymierne znaczenie ma wiarygodność przewoźnika, wie każdy zakład przemysłowy, który choć raz musiał liczyć straty związane z nieodebranymi lub niepodstawionymi na czas przez przewoźnika wagonami. Warto podkreślić, że efektywna logistyka nie jest możliwa bez inwestycji. Freightliner PL co roku inwestuje w najnowocześniejszy nowy tabor kolejowy umożliwiający realizację efektywnych usług logistycznych. Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że wszystkie nowe lokomotywy i wagony są produkowane w polskich fabrykach. Dotyczy to wagonów Freightliner PL wytwarzanych w świdnickiej fabryce Greenbrier oraz lokomotyw Dragon produkowanych przez nowosądecki Newag.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera strony

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Przewozy węgla mogą być bardziej efektywne