Przez słabe wyniki topnieją aktywa funduszy

opublikowano: 09-02-2016, 22:00

W grudniu rekord, a w styczniu stypa — w TFI prawdziwa huśtawka nastrojów.

W minionym miesiącu aktywa funduszy detalicznych stopniały o 2,6 mld zł (2,2 proc.) do 119,5 mld zł, wynika z danych Analiz Online. Krajobraz poprawiły nieco fundusze skierowane do wybranych inwestorów do których wpłacono 1,4 mld zł i w efekcie łączne aktywa TFI stopniały o 0,5 mld zł (0,2 proc.) do 251,9 mld zł. Za spadek aktywów w głównej mierze odpowiadają ujemne stopy zwrotu funduszy wynikające ze słabej koniunktury na polskiej i światowych giełdach.

Łączny wynik zarządzania to -1,5 mld zł. Ale nie wszystkie segmenty były w równie złej sytuacji. Aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych wzrosły o 3 proc. do 30,5 mld zł. A ponieważ aktywa funduszy akcyjnych stopniały o 8,7 proc. to w efekcie więcej pieniędzy inwestorzy mają już ulokowane w pieniężnych niż akcyjnych. Biorąc pod uwagę, że największą kategorią, z 16,2 proc.

udziału w rynku, są fundusze dłużne, wyraźnie widać że polscy inwestorzy wolą niskie ryzyko inwestycji. Dla TFI oznacza to niskie przychody, bowiem opłata za zarządzanie jest w nich znacząco niższa niż akcyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane