Przez złego szefa pracownicy odchodzą

opublikowano: 29-01-2020, 22:00

Połowa ankietowanych deklaruje, że zmieni pracę, jeśli przełożony nie spełni ich oczekiwań.

„Zero bydlaków na stanowiskach!” — brzmiało hasło, które w 2008 r. rozpropagował dr Richard Sutton, wykładowca teorii i techniki zarządzania na Uniwersytecie Stanforda. Był to okres kryzysu, więc do władzy w przedsiębiorstwach częściej niż w spokojniejszych czasach dochodzili egoiści, mobberzy i psychopaci. Ci siejący odrazę i strach menedżerowie na moment bywają skuteczni, ale w dłuższej perspektywie ich metody zarządzania niszczą morale ludzi, co uderza w wynikiprzedsiębiorstwa — argumentował profesor.

Złych szefów warto się pozbywać także dzisiaj, gdy firmy odnotowują braki kadrowe, a podwładni są bardzo czuli na punkcie swojej godności i praw — taki wniosek można wyciągnąć z Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy, przeprowadzonego wspólnie przez Leanpassion, Openfield Research & Communication i Grafton Recruitment. Co drugi ankietowany deklaruje, że opuści firmę, jeżeli przełożony będzie się zachowywał poniżej jego oczekiwań. A trzy czwarte tych, którzy krytykują zwierzchnika, nie będą rekomendować obecnego pracodawcy.

— Kandydaci za oczywiste uznają, że wynagrodzenie musi odpowiadać ich kwalifikacjom i stanowisku, na które aplikują. Już podczas rekrutacji skupiają się więc na innych czynnikach. Interesuje ich reputacja pracodawcy. Każdy chce pracować w miejscu, o którym mówi się dobrze — stwierdza Joanna Wanatowicz, dyrektor ds. biznesu w firmie doradztwa personalnego Grafton.

57 proc. uczestników sondażu stanowiły kobiety. Czy przez to tak duży odsetek badanych skupiał się na emocjonalnych aspektach zatrudnienia? Nawet jeśli coś jest na rzeczy, dzisiejsi pracownicy nie dają sobą pomiatać i zwyczajnie cenią dobrą atmosferę. Płeć nie ma tu żadnego znaczenia. Tak przynajmniej twierdzą HR-owcy i rekruterzy.

Sprawdź program konferencji "Recruitment Days 2020", 19-20 marca 2020, Warszawa >>

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu