Przybywa samozatrudnionych

opublikowano: 09-04-2019, 22:00

Prowadzenie własnej firmy przynosi dwa razy większą satysfakcję niż praca na etacie — wynika z badania „Indeks Przedsiębiorczości”.

Z podsumowania danych REGON za drugą połowę 2018 r. wynika, że w Polsce w miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy powstają dwie nowe. Obecnie w naszym kraju przybywa średnio 916 jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) dziennie — to 150 nowych pomysłów na biznes więcej niż dwalata temu.

— Mimo że rejestr dostarcza suchych danych, jeszcze nigdy — odkąd śledzimy liczbę mikrofirm — nie dostrzegaliśmy tak pozytywnych sygnałów — komentuje Adam Głos, prezes zarządu w biurze rachunkowym Tax Care.

Mit przymusu

Wbrew opiniom, że do samozatrudnienia nakłaniają pracowników pracodawcy, takie sytuacje to rzadkość — czytamy w najnowszym „Indeksie Przedsiębiorczości”, zrealizowanym przez firmę Tax Care. Aż 70 proc. respondentów prowadzących JDG twierdzi, że nigdy nie spotkali się z tego typu namową, a 20 proc. otrzymało jedynie sugestię. Zaledwie 10 proc. dostało od zatrudniającego taką propozycję „nie do odrzucenia”. Co więcej, jak wynika z badania, to właśnie wystawiający fakturę jednej firmie są grupą najbardziej zadowoloną ze swojej pracy. Aż 67 proc. z nich stwierdziło, że czują się usatysfakcjonowani wykonywaniemswoich obowiązków zawodowych. Wśród najbardziej lubianych aspektów swojej pracy samozatrudnieni wskazują na pracę z ludźmi (27 proc. odpowiedzi). Zarobki wymieniło zaledwie 16 proc. respondentów. Warto zauważyć, że wśród pracowników etatowych odsetek ten był dwa razy większy i wyniósł 36 proc.

Nie tylko pieniądze

Osoby zatrudnione na umowę o pracę czują dwa razy niższą satysfakcję z wykonywanych obowiązków zawodowych niż mikroprzedsiębiorcy. Wydawać by się mogło, że tak wysokie zadowolenie wśród osób posiadających własną firmę powodowane jest głównie lepszymi zarobkami. Tymczasem przedsiębiorcy w swojej pracy doceniają najbardziej wyzwania, z jakimi się mierzą (36 proc.) i relacje z ludźmi (32 proc.).

Z drugiej strony aż 45 proc. etatowców odczuwa największe zadowolenie z oferowanych im warunków zatrudnienia, takich jak normowany czas pracy, możliwość wykonywania wyuczonego zawodu i zarobki. Tylko co czwarty lubi w swojej pracy relacje z ludźmi.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Szeregowi pracownicy uważają, że praca we własnej firmie jest podobna do tej na etacie, ale przynosi mniej korzyści. Za największą wadę uznają „dużą ilość papierkowej roboty”, na co wskazało 35 proc. ankietowanych. Za zatrudnieniem się u kogoś przemawia natomiast atrakcyjne miejsce pracy (38 proc.) i poczucie bezpieczeństwa finansowego (38 proc.). Najmocniejszym atutem JDG jest zdaniem ankietowanych możliwość rozwoju zawodowego (30 proc.). Warto zauważyć, że właściciele mikrofirm widzą swoją pracę zgoła inaczej niż postrzegają ją etatowcy. Dostrzegają więcej korzyści, w tym lepsze zarobki (73 proc.) i możliwość robienia tego, co się lubi (65 proc.). Praca etatowa jest w oczach prowadzących JDG monotonna, ale też mniej stresująca i w mniejszym stopniu obciążająca tzw. papierkową robotą.

W planach rozwój

Jak wynika z badania, aż 95 proc. mikroprzedsiębiorców zakłada rozwój firmy lub przynajmniej zachowanie jej na dotychczasowym poziomie. Ograniczenie działalności lub likwidację przedsiębiorstwa deklaruje jedynie ok. 4 proc. badanych. Tylko 1,4 proc. ankietowanych pracujących na umowę o pracę zamierza w ciągu najbliższego roku otworzyć własną firmę.

— Oceniając kondycję mikroprzedsiębiorców przez pryzmat satysfakcji z wykonywanych obowiązków zawodowych i stosunku do pracy na swoim, można stwierdzić, że kryzysu w tej grupie przedsiębiorców na razie nie widać. Natomiast rozdźwięk między postrzeganiem pracy we własnej firmie przez etatowców a jej faktycznym obrazem w oczach przedsiębiorców może świadczyć o tym, że ci pierwsi przestają właściwie rozumieć, o co chodzi w pracy na własny rachunek — podsumowuje Adam Głos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane