Przybywa wieżowców w stolicy

opublikowano: 11-09-2017, 22:00

Sektor finansowy, firmy doradcze i kancelarie prawne — dla tych najemców prestiż mierzy się wysokością budynku, który wybiorą na siedzibę.

Według Jarosława Pilcha z firmy doradczej Savills, wskaźnik wolnych powierzchni w najbardziej rozpoznawalnych budynkach wysokościowych Warszawy, takich jak Rondo 1, Warsaw Spire czy Q22, utrzymuje się poniżej 10 proc. Gdyby jakaś wielka firma chciała wejść do Polski i od zaraz wynająć dużą powierzchnię, np. 10 tys. mkw., zawężając wybór tylko do wieżowców blisko centrum, to nie miałaby z czego wybierać.

— Zapotrzebowanie na takie budynki będzie związane przede wszystkim z rozwojem sektora finansowego — potwierdza to chociażby, będące już o krok od przypieczętowania, wejście do Polski potentata tego rynku, banku JP Morgan. W przypadku nowych inwestycji w centrum Warszawy, wymagających wcześniejszego wyburzania przestarzałych obiektów, będą to najczęściej budynki wieżowe, bo to one zapewnią finansową opłacalność takiego przedsięwzięcia — ocenia Jarosław Pilch.

Grzegorz Strutyński, członek zarządu HB Reavis Poland, uważa, że w stolicy nadal jest miejsce na co najmniej kilka wysokiej klasy wieżowców biurowych. Po ogłoszeniu przez HB Reavis planów budowy Varso, mającego być najwyższym budynkiem Środkowo-Wschodniej Europy, szybko pojawili się pierwsi zainteresowani.

Podobne opinie wygłasza Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, firmy, która przez rok od wybudowania najwyższego obecnie polskiego biurowca Warsaw Spire może się w nim pochwalić komercjalizacją 95 proc. 109 mkw. powierzchni.

— Także i nasze obecne inwestycje potwierdzają tę tendencję. W budowie mamy kompleks trzech wieżowców The Warsaw HUB przy rondzie Daszyńskiego, który budzi bardzo duże zainteresowanie najemców — mówi Jarosław Zagórski.

Deweloperzy wśród zainteresowanych ich inwestycjami wymieniają głównie międzynarodowe korporacje z sektorów finansów, bankowości, BPO/ SSC, a także duże kancelarie prawne. Według Cezarego Jarząbka, prezesa i założyciela Golub GetHouse, firmy budującejMennica Legacy Tower, znaczna część dużych firm jest w trakcie konsolidacji, co powoduje poszukiwanie większych powierzchni biurowych, których dostarczają właśnie wysokościowce. Często powierzchnie w tego typu budynkach wynajmują też firmy usługowe, np. z branż telekomunikacji i IT, które chcą być bardzo blisko swoich głównych klientów.

— Warto zwrócić uwagę, że wieżowce się „demokratyzują”. Ich inwestorzy coraz częściej myślą o mniejszych firmach, dla których w takich budynkach powstają przestrzenie coworkingowe lub biura serwisowane. Dzięki temu nawet start-upy mogą liczyć na prestiżowy adres i dostęp do udogodnień, z których dotychczas korzystali jedynie pracownicy największych firm — mówi Grzegorz Strutyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu