Przychodzi fundusz do Czarneckiego

opublikowano: 12-11-2017, 22:00

Albo właściciel Idei bardzo wysoko ceni bank, albo daje cenę zaporową. W każdym razie zainteresowani są

Od kilku tygodni po rynku krąży pogłoska, że Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz grupy Getin, zainteresowany jest sprzedażą Idea Banku, w którym ma ponad połowę udziałów. Z naszych informacji wynika, że niewiele zmieniło się od jesieni ubiegłego roku, kiedy po raz pierwszy pojawiły się takie informacje. Status jest taki sam: Leszek Czarnecki gotów jest sprzedać akcje, ale nabywcy nie szuka aktywnie.

OSTATNIE NA SPRZEDAŻ:  Po sprzedaży LC Corp Idea Bank jest jednym z nielicznych wartościowych i „sprzedawalnych” aktywów w portfelu Leszka Czarneckiego. Próba wyjścia z rosyjskiego Carcade dwa razy spaliła na panewce. Nie było też chętnych na Idea Bank Białoruś, a Getin Banku raczej długo nikt nie kupi.
Wyświetl galerię [1/2]

OSTATNIE NA SPRZEDAŻ: Po sprzedaży LC Corp Idea Bank jest jednym z nielicznych wartościowych i „sprzedawalnych” aktywów w portfelu Leszka Czarneckiego. Próba wyjścia z rosyjskiego Carcade dwa razy spaliła na panewce. Nie było też chętnych na Idea Bank Białoruś, a Getin Banku raczej długo nikt nie kupi. Fot. Marek Wiśniewski

Gigantyczne dyskonto

Kupcy przychodzą sami. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, trzy miesiące temu Leszka Czarneckiego odwiedzili przedstawiciele Centerbridge Partners, z siedzibą w Nowym Jorku i biurem w Londynie. To sporych rozmiarów wehikuł inwestycyjny, specjalizujący się w akwizycjach aktywów z rynku niepublicznego i spółek w trudnej sytuacji. W zarządzaniu ma ponad 30 mld USD. Działa głównie na amerykańskim rynku, ale kilka przyczółków ma też w Europie.

W portfelu Centerbridge sporo miejsca zajmują spółki finansowe — ponad 18 proc. inwestycji. Więcej pieniędzy fundusz wydał tylko na sektor zdrowotny — 21 proc. Do obydwu kategorii można zaliczyć dobrze znaną w Polsce Banca Farmafactoring, właściciela Magellana. Włoska spółka kontrolowana jest od dwóch lat przez jedną ze spółek Centerbridge. W styczniu tego roku fundusz wspólnie z greckim Alfa Bankiem przejął spółkę windykacyjną Kaican, zajmującą się obrotem greckimi wierzytelnościami. Z naszych informacji wynika, że również w Polsce Amerykanie byli zainteresowani branżą windykacyjną i po wyczerpaniu się możliwości inwestycyjnych na tym rynku zainteresowali się sektorem bankowym. W ten sposób trafili do Leszka Czarneckiego, ponieważ Idea pod względem wielkości bilansu, udziałów rynkowych mieści się w grupie małych podmiotów, które są w polu zainteresowania Centerbridge Partners. Nasi rozmówcy twierdzą, że rozmowa z głównym akcjonariuszem Idei miała wstępny, kurtuazyjny charakter, aczkolwiek strony wymieniły się informacjami co do oczekiwań i deklaracji cenowych. Według naszych ustaleń, Leszek Czarnecki zażądał gigantycznej premii wobec obecnej ceny — 39 zł za akcję. Historycznie kurs banku najwyżej był na poziomie 28 zł. Centerbridge Partners gotów był zapłacić więcej, ale nie aż tyle. Zaoferował ponad 30 zł. — I na tym sprawa się skończyła. Kontynuacji rozmów nie było — stwierdza jeden z naszych rozmówców.

Charakter spekulacyjny

Bardzo podobna sytuacja zdarzyła się niemal równo rok temu. Wtedy Leszka Czarneckiego na okoliczność sprzedaży Idei sondował fundusz CVC. Wówczas sprawa również rozbiła się o cenę. Nie wiadomo, jak na ofertę funduszu, gdyby została oficjalnie złożona, zareagowałby nadzorca. Poprzednie kierownictwo Komisji Nadzoru Finansowego nie kryło niechęci do inwestorów z segmentu private equity, dając pierwszeństwo inwestorom branżowym. Obecnie w sektorze bankowym tylko jeden bank kontrolowany jest przez fundusz: Nest Bank, najmniejsza instytucja kredytowa na rynku z bilansem poniżej 5 mld zł. W przeszłości reprezentacja private equity na rynku była znacząco wyższa. Swoje banki miały Abris Capital — FM Bank, Innova — Meritum, i Carlo Tassara — Alior. Getin odcina się od doniesień na temat sprzedaży Idea Banku.

— Wszelkie informacje dotyczące negocjacji w sprawie sprzedażypakietu kontrolnego Idea Banku przez głównego akcjonariusza mają charakter spekulacyjny — twierdzi Wojciech Sury, rzecznik Getin Holdingu. W stanowisku przesłanym do redakcji „PB” informuje dodatkowo, że „dr Leszek Czarnecki pozostaje strategicznym akcjonariuszem banku. Ponadto należy pamiętać, iż w przypadku zaistnienia zdarzeń istotnych z punktu widzenia dalszego funkcjonowania i rozwoju Idea Banku Getin Holding jako podmiot dominujący i jednocześnie spółka publiczna zobowiązany jest poinformować o tego typu sytuacji wszystkich interesariuszy stosownym raportem giełdowym”. Idea Bank jest jednym z najmniejszych graczy na rynku bankowym. Specjalizuje się w finansowaniu mikrofirm. Bilans banku wynosi ponad 20 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu