Przygotowania AHZ dobiegły końca

Monika Niewinowska
opublikowano: 25-03-2002, 00:00

Igor Mitroczuk, dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej Ministerstwa Gospodarki zapewnia, że na przełomie maja i czerwca pierwsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dotacji w ramach programu Akademia Handlu Zagranicznego. Zasadniczym celem AHZ jest spowodowanie wzrostu eksportu przez podniesienie poziomu wiedzy specjalistycznej wśród właścicieli i pracowników małych i średnich przedsiębiorstw.

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna proces akredytacji ośrodków szkolących. Zgłaszać się mogą jednostki mające przynajmniej trzyletnie doświadczenie w realizowaniu usług szkoleniowych na trzech poziomach — studiów podyplomowych, studium handlu zagranicznego oraz kursów. Warunkiem koniecznym uzyskania akredytacji jest brak zaległości finansowych z tytułu składek ZUS oraz zobowiązań podatkowych. Tematyka szkoleń realizowanych przez akredytowane jednostki edukacyjne powinna koncentrować się na następujących zagadnieniach: transakcje, uwarunkowania prawne, marketing, finanse, logistyka i transport, ubezpieczenia oraz negocjacje. Wszystkie tematy powinny być przedstawiane w aspekcie handlu zagranicznego.

Ministerstwo Gospodarki pokryje w ramach AHZ do 50 proc. kosztów udziału w tego typu szkoleniach. Wspomniane środki wypłacane będą bezpośrednio akredytowanej jednostce szkoleniowej. Warunkiem przyznania dotacji jest uzyskanie przez uczestnika zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z wynikiem pozytywnym.

— Liczymy na to, że jednostki szkoleniowe od razu przystąpią do zgłaszania swoich wniosków o przyznanie akredytacji. Na tym etapie realizacji projektu, to od nich właśnie zależeć będzie, kiedy stanie się on dostępny dla przedsiębiorców. Listę akredytowanych ośrodków szkoleniowych na bieżąco będziemy publikowali na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki — wyjaśnia Igor Mitroczuk.

Akademia Handlu Zagranicznego powstała w odpowiedzi na płynące z rynku sygnały o braku kadry posiadającej wysokie kwalifikacje w dziedzinie handlu zagranicznego. Dwa lata temu koncepcję wdrożenia, finansowanego przez budżet, systemu szkoleń dla biznesu z zakresu handlu zagranicznego poparło 80 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Najlepsze opinie program uzyskał wśród małych firm, mających niski ogólny poziom obrotów z zagranicą. MG, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom tych podmiotów, przystąpiło do przygotowywania wchodzącego dziś w życie programu Akademia Handlu Zagranicznego.

— W szkoleniach może uczestniczyć każdy przedsiębiorca w rozumieniu ustawy Prawo działalności gospodarczej z dnia 19 listopada 1999 r., a także wskazana przez niego osoba, zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub pełniąca funkcję w organach danej firmy. Kandydaci muszą spełniać minimalne wymogi kwalifikacyjne. I tak, w przypadku studium wymagane jest świadectwo maturalne a studiów podyplomowych — co najmniej dyplom licencjata. Dla uczestników kursów nie określamy zaś żadnych wymogów kwalifikacyjnych — wyjaśnia Igor Mitroczuk.

Dodaje on, że aby umożliwić skorzystanie z oferowanego przez MG wsparcia jak największej liczbie osób określony został roczny limit dofinansowania dla jednej firmy. W roku 2002 wynosi on 12 tys. zł, co pozwala przedsiębiorcy na skierowanie 3 osób na dofinansowywane studia podyplomowe, 6 osób na studium lub 12 na kurs. Łączna kwota przeznaczona na realizację projektu wynosi 1 mln zł.

— Oczekujemy, że wdrożony program AHZ zachęci przedsiębiorców do aktywniejszego pogłębiania wiedzy w zakresie handlu zagranicznego, a w konsekwencji pozytywnie wpłynie na dynamikę polskiego eksportu — mówi Igor Mitroczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu