Przyjaciół poznasz po głosowaniu

opublikowano: 10-10-2016, 22:00

Planowo postępują starania Łodzi o uzyskanie organizacji tzw. małej EXPO 2022. Jej kandydaturę w czerwcu oficjalnie zgłosiła w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu (BIE — Bureau International des Expositions) zjednoczona delegacja rządowo-samorządowa. Co ciekawe, Łódź szanse ma na razie spore, albowiem pozostaje… jedynym oficjalnie zarejestrowanym kandydatem. Ewentualni konkurenci mają jednak czas do 15 grudnia, a rozstrzygające głosowanie169 państw należących do BIE zostanie przeprowadzone w listopadzie 2017 r.

Nawet gdyby Łódź pozostała w konkurencji sama, to musi uzyskać poparcie ponad połowy członków BIE. Gdyby zebrała mniej głosów, to po prostu w 2022 r. żadna wystawa BIE nie zostanie zorganizowana. EXPO mają dwie kategorie: w latach podzielnych przez pięć to wystawy światowe, a w innych — jedynie międzynarodowe. Następstwem zróżnicowania nazwy jest także różnica w liczbie państw zainteresowanych nie tylko udziałem, lecz również uzyskaniem organizacji — potentaci walczą o kategorię światową. Podczas zakończenia EXPO 2015 w Mediolanie znaczące było przekazanie flagi BIE gospodarzom nie najbliższej, międzynarodowej EXPO 2017 w Astanie, lecz dopiero kolejnej światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Lejtmotywem wystawy łódzkiej ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich. Inteligentnym pomysłem jest uzyskanie przez Łódź pomocy dwunastu miast partnerskich z różnych państw, które we wtorek podpisują deklarację wsparcia jej starań o EXPO 2022. Można przyjąć, że ich władze załatwią głosy swoich rządów dla Łodzi. Na początek dobry i pewny tuzin, ale wypada trzymać kciuki, by… nikt więcej się nie zgłosił. Z obiecankami bywa różnie — pamiętam szczyt Grupy Wyszehradzkiej tuż przed rozstrzygnięciem organizacji światowej EXPO 2010. Z deklaracji premierów wynikało, że Wrocław przynajmniej trzy sąsiedzkie głosy ma pewne — a naprawdę nawet ich nie dostał. Z Szanghajem i tak nie miał jakichkolwiek szans, ale poznał gorzką prawdę zapisaną w tytule. Oby Łodzi poszło lepiej…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane