Przyspiesza czyszczenie KRS

opublikowano: 18-05-2017, 22:00

W ciągu 4 miesięcy 2017 r. z KRS wyrzucono prawie 5 tys. martwych spółek. Szykuje się rekord.

Wykreślanie z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) niedziałających spółek, fundacji i stowarzyszeń ruszyło na początku 2015 r. Celem akcji jest wyczyszczenie rejestru zaśmiecanego przez ok. 75 tys. martwych podmiotów, czyli takich, które w nim figurują, ale nie prowadzą żadnej działalności. Przepisy, które weszły 1 stycznia 2015 r., umożliwiają łatwe i szybkie wykreślenie z KRS bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej
Marek Wiśniewski

Sąd rejestrowy wzywa spółki do ujawnienia majątku i wykazania, że prowadzą działalność. Wzywa też wierzycieli, by zgłaszali swoje należności wobec nich. Majątek martwych spółek (jeśli nie zgłoszą się wierzyciele) przechodzi na własność skarbu państwa. Z każdym rokiem wyraźnie zwiększa się liczba podmiotów wyrzuconych z KRS.

W pierwszym roku obowiązywania nowej procedury przeprowadzono 1,9 tys. postępowań zmierzających do wykreślenia z rejestru. W kolejnym roku było ich już 8 tys. Tylko w okresie styczeń — kwiecień 2017 r. rozpoczęto prawie 5 tys. postępowań (16 proc. wobec spółek istniejących krócej niż 5 lat). Wszystko wskazuje na to, że obecny rok będzie rekordowy.

— Oceniamy, że w 2017 r. postępowań zmierzających do wykreślenia martwych podmiotów z KRS będzie ponad 15 tys. — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, monitorujący proces czyszczenia KRS. W tym roku wyrzucono najwięcej martwych podmiotów z województw: mazowieckiego (1 tys.), śląskiego (825) i pomorskiego (806). Z KRS znikają przede wszystkim spółki z o.o. (90 proc.) z branży handlowej, przetwórstwa przemysłowego i budownictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane