Przyspieszona ewolucja Gazel Biznesu

opublikowano: 30-12-2018, 22:00

Dziewiętnasta edycja rankingu „Gazele Biznesu”, która dziś trafiła do rąk Czytelników „PB”, wyróżnia się na tle poprzednich kilkoma cechami.

Po pierwsze, lista jest najdłuższa w swojej historii i liczy 4499 firm. Ta informacja nie jest zaskoczeniem, bo przecież w gospodarce od kilku lat utrzymuje się dobra koniunktura, a Gazele Biznesu, jako firmy stosunkowo niewielkie, są szczególnie wrażliwe na jej zmiany.

Wojciech Kowalczuk
fot. Marek Wiśniewski

Po drugie, tegoroczne zestawienie wyróżnia się wyraźnym spadkiem dynamiki przyrostu obrotów, która jest kryterium decydującym o pozycjach zajmowanych przez poszczególne przedsiębiorstwa. Przypomnijmy — Gazele Biznesu to ranking małych i średnich firm, które rozwijają się bardzo dynamicznie, a ta dynamika jest mierzona właśnie procentowym przyrostem obrotów, osiągniętym w ciągu ostatnich trzech lat. I o ile w latach poprzednich zdarzało się, że przedsiębiorstwa ze ścisłej czołówki zwiększały obroty nawet trzydziestokrotnie, o tyle tegoroczni zwycięzcy zwiększyli obroty o około 800-700 procent. To oczywiście nadal imponujące wyniki, ale utrzymująca się od kilku lat tendencja spadkowa może wskazywać, że w sektorze polskich małych i średnich firm następuje pewna stabilizacja i że szybki rozwój nie jest już efektem pojedynczych wyjątkowo lukratywnych kontraktów, lecz raczej nowoczesnego zarządzania i długofalowego planowania.

Trzecią cechą odróżniającą tegoroczne zestawienie od poprzednich jest wyraźna zmiana jakościowa, którą można dostrzec przyglądając się laureatom czołowych miejsc w wojewódzkich podrankingach. Praktycznie na każdym z regionalnych podiów uplasowała się przynajmniej jedna spółka z branży zaawansowanych technologii. Potwierdza to także skład tegorocznej czołówki zestawienia krajowego. O ile na miejscu trzecim znalazła się specjalistyczna firma handlowa, na drugim spółka transportowo-logistyczna, to pierwszą pozycję w tegorocznym rankingu zajęło przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w budowie i serwisie siłowni wiatrowych. Na czołowych miejscach nie brak w tym roku spółek informatycznych czy zajmujących się przetwarzaniem i obróbką danych.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość tegorocznych laureatów działa na rynku ogólnopolskim, a znaczna część spośród nich także poza granicami kraju, można uznać, że Gazele Biznesu przechodzą wyraźnie dostrzegalną ewolucję. Przestają być firmami wyspecjalizowanymi w mało zaawansowanej produkcji lub usługach, a coraz częściej stają się specjalistycznymi przedsiębiorstwami zdolnymi do samodzielnego opracowywania produktów i usług oraz zdolnymi do konkurowania na rynkach międzynarodowych. © Ⓟ

Gazela Biznesu 2018 jest firmą, która:

  • rozpoczęła działalność przed rokiem 2015 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś
  • w roku bazowym 2015 osiągnęła przychody ze sprzedaży w przedziale 3-200 mln zł
  • w latach 2015-17 z roku na rok notowała wzrost przychodów ze sprzedaży w latach 2015-17 ani razu nie odnotowała straty
  • umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat (składając sprawozdania finansowe do sądów, przekazując dane do Coface albo udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego).
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane