Przyznano Perły Polskiej Gospodarki

PAP
opublikowano: 19-11-2010, 21:10

Cyfrowy Polsat, Elektrownia Rybnik, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva BZ  WBK, Mennica Polska i Amplico Powszechne Towarzystwo Emerytalne - to laureaci tegorocznej VII edycji rankingu Perły Polskiej Gospodarki.

W piątek podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie laureaci odebrali nagrody z rąk przewodniczącego sejmowej komisji "Przyjazne Państwo" Adama Szejnfelda oraz prezes Oficyny Wydawniczej "Rynek Polski" Krystyny Woźniak-Trzosek.

W rankingu Perły Wielkie pierwsze miejsce zajął Cyfrowy Polsat, a kolejne: Elektrownia Rybnik i BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Z kolei w rankingu Perły Duże na pierwszym miejscu uplasowało się Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva BZ WBK, a na kolejnych Mennica Polska i Amplico Powszechne Towarzystwo Emerytalne.

Podczas uroczystości wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił, że siłą polskie gospodarki są polscy przedsiębiorcy. "Nasz kraj dzięki temu wielkiemu zaangażowaniu utrzymał wzrost gospodarczy, jako jedyny pośród krajów Unii Europejskiej" - zaznaczył.

Laureatami rankingu w kategoriach branż zostali: Cyfrowy Polsat (w branży produkcyjno-usługowej), Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva BZ WBK (w branży bankowość i finanse) oraz Elektrociepłownia KRAKÓW (w branży infrastrukturalnej).

Ranking przygotowywany jest przez miesięcznik "Polish Market" we współpracy z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN, który opracował metodologię oceny przedsiębiorstw. Ocenianych jest około 2 tys. firm. Udział w rankingu nie wiąże się z żadnymi komercyjnymi zobowiązaniami z ich strony.

Od pięciu lat podczas gali Pereł Polskiej Gospodarki wręczane są też Perły Honorowe. Kapituła przyznaje wyróżnienia w kategoriach: gospodarka, kultura, nauka, krzewienie polskich tradycji i wartości patriotycznych oraz krzewienie wartości społecznych.

W tym roku w kategorii gospodarka Perłę Honorową otrzymał ekonomista Janusz Lewandowski za wkład w polską transformację oraz budowanie pozycji Polski w Unii Europejskiej. W kategorii nauka nagrodzeni zostali: archeolog prof. Karol Myśliwiec za wybitne odkrycia archeologiczne podczas wykopalisk prowadzonych w Egipcie przez polskich archeologów oraz kardiolog prof. Marian Zembala za działania na rzecz polskiej transplantologii i kardiochirurgii.

W kategorii kultura nagrodzeni zostali pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego Janusz Olejniczak za wybitne osiągnięcia artystyczne i propagowanie muzyki Chopina podczas licznych koncertów na świecie, śpiewak operowy Marcin Bronikowski za propagowanie polskiej muzyki na największych scenach operowych świata oraz Ewa Gołębiowska i Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie za propagowanie sztuki użytkowej.

W kategorii krzewienie polskich tradycji i wartości patriotycznych nagrodzony został historyk i pisarz Adam Stefan Zamoyski za propagowanie na świecie polskiej historii. Natomiast w kategorii krzewienie wartości społecznych Perłę Honorową otrzymała działaczka humanitarna Janina Ochojska za pomoc potrzebującym na całym świecie i propagowanie akcji humanitarnych.

Patronat honorowy gali sprawują prezes Polskiej Akademii Nauk profesor Michał Kleiber i minister gospodarki Waldemar Pawlak.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane