PSL: premier opowiedział się za odejściem od wspierania rolnictwa

Polska Agencja Prasowa SA
07-09-2006, 11:02

Sensacyjna i bardzo kontrowersyjna - w ten sposób liderzy PSL ocenili wypowiedź premiera Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika "European Voice". Premier w wywiadzie miał opowiedzieć się za ukróceniem unijnych dotacji dla rolników z budżetu Unii Europejskiej.

Sensacyjna i bardzo kontrowersyjna - w ten sposób liderzy PSL ocenili wypowiedź premiera Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika "European Voice". Premier w wywiadzie miał opowiedzieć się za ukróceniem unijnych dotacji dla rolników z budżetu Unii Europejskiej.

"By skoncentrować wysiłki UE na sprawach zewnętrznych, Kaczyński uważa, iż należy zrestrukturyzować budżet UE i odejść od rolnych dotacji" - pisze "European Voice". Obecnie dotacje stanowią niemal połowę unijnych wydatków. J.Kaczyński przyznał, że zgoda krajów członkowskich w tej kwestii będzie bardzo trudna do osiągnięcia podczas planowanej reformy wydatków UE w latach 2008-2009.

Komisja Europejska, pytana przez dziennikarzy, oficjalnie odmówiła komentarza do propozycji polskiego premiera, ale nieoficjalnie przyznaje, że pomysł jest "zupełnie nierealny".

Według tygodnika, J.Kaczyński chce też, aby Unia stała się potęgą militarną.

"Premier powiedział, że Unia powinna odejść od finansowania rolnictwa, odejść od dopłat, odejść od wsparcia rolnictwa. W to miejsce planuje zwiększenie finansowania zbrojeń europejskich. Jak można kosztem wsparcia rolnictwa mówić o zbrojeniu Europy" - pytał na czwartkowej konferencji w Sejmie wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski.

Podkreślił, że odejście od dopłat dla rolnictwa, to - jak to określił - "skazanie na absolutną przegraną rolnictwa europejskiego".

Zdaniem Kalinowskiego, wypowiedź Kaczyńskiego świadczy o tym, że PiS, Samoobrona i LPR "w ordynarny sposób okłamywała i okłamuje mieszkańców polskiej wsi i rolników". Jak dodał, w kraju rząd obiecuje wyrównywanie szans i dopłat dla rolników, a za granicą chce zlikwidować dopłaty.

Zapowiedział też, że PSL będzie chciał "zmusić" premiera do przedstawienia oficjalnego stanowiska rządu w sprawie dopłat w Unii. "Nie może być tak, że tak ważne kwestie podejmuje się i przedstawia za granicą, bez konsultacji w kraju. To sytuacja nie do przyjęcia" - podkreślił Kalinowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PSL: premier opowiedział się za odejściem od wspierania rolnictwa