Psy szczekają, samorząd idzie

opublikowano: 26-11-2014, 00:00

już wpłynął wniesiony przez PiS projekt ustawy o… skróceniu z dniem 31 marca 2015 r. kadencji sejmików wybranych 16 listopada.

Komisarze wyborczy zwołują inauguracyjne sesje rad gmin, rad powiatów i sejmików województw — a tu już wpłynął wniesiony przez PiS projekt ustawy o… skróceniu z dniem 31 marca 2015 r. kadencji sejmików wybranych 16 listopada. Nastąpiła istotna zmiana merytoryczna — jeszcze kilka dni temu prezes Jarosław Kaczyński żądał unieważnienia wyborów w całości. Dosłyszał jednak pomruk z powiatów i gmin, gdzie PiS uzyskało całkiem dobry wynik. Na przykład w mojej gminie, tuż za rogatkami stolicy, zdobyło fotel burmistrza i bezwzględną większość w radzie, zatem u mnie zwycięzcy komentują pomysły szefa pukaniem palcem w czoło, oczywiście dyskretnie, żeby nie szkodzić wizerunkowo.

Na razie nic nie wiadomo o zasięgu sądowych protestów wyborczych ani czego dotyczą. Tym bardziej nie są znane orzeczenia, które wydane zostaną po dokładnym prześwietleniu wyborów w konkretnych przypadkach. Zatem nie ma jakichkolwiek podstaw już nie tylko prawnych, lecz logicznych, czemu ostrze sejmowej opozycji uderza wyłącznie w sejmiki, a radom powiatów i gmin „daruje”. Generalnie projekt jest tak absurdalny, że nie zasługuje nawet na miejsce w sejmowej zamrażarce — ale tam trafi, na szczęście na zawsze.

Trochę inną drogą ku powtórce wyborów podąża Leszek Miller. Liczy na uznanie niezgodności z ustawą broszurki z kandydatami, która ponoć nie odpowiada kodeksowej definicji „karta”. Były premier zapomniał, że tzw. karty zbroszurowane stosowane są w wyborach proporcjonalnych od dwudziestu lat, w tym do Sejmu (z nielicznymi wyjątkami).

W szczególności właśnie dzięki krzyżykom w broszurach SLD-UP pod wodzą Leszka Millera odniósł świetne zwycięstwo w 2001 r., będąc blisko większości bezwzględnej w Sejmie. Czyli wtedy broszurki były super, a teraz nagle okazały się szkodliwe dla państwa. Naprawdę przykre, że poziom politycznej paranoi wykracza poza skalę jej pomiaru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane