Na szczególną uwagę zasługuje dynamiczny wzrost cen pszenicy – cena tego zboża w USA dzisiaj przekracza już 11 USD za buszel. Tak wysokie poziomy cen pszenicy ostatnio były obserwowane w 2008 roku, a więc 14 lat temu.
Zwyżki notowań pszenicy to bezpośredni efekt obaw związanych z wpływem konfliktu w Ukrainie na eksport zbóż z rejonu Morza Czarnego. Zniszczenia infrastruktury oraz chaos organizacyjny sprawiają, że transporty towarów rolnych z tej części świata są wstrzymane – i nie wiadomo, kiedy powrócą na globalny rynek.
Ukraina i Rosja dominują przede wszystkim w eksporcie oleju słonecznikowego (odpowiadają za 80% globalnego eksportu tego towaru), jednak mają duże znaczenie także w eksporcie zbóż – w przypadku kukurydzy jest to 19% globalnego eksportu, a w przypadku pszenicy: 29%.