PTC będzie bronić swojej sieci przed narzuconym roamingiem krajowym

Internet Securities
opublikowano: 02-02-2005, 15:59

Jeżeli roaming krajowy zostanie zapisany w warunkach przetargowych na rezerwacje częstotliwości w zakresie GSM 1800 i UMTS, to Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) wykorzysta wszystkie możliwe kroki prawne, by opóźnić całą procedurę z tym związaną ewentualnemu nowemu czwartemu operatorowi.

Jeżeli roaming krajowy zostanie zapisany w warunkach przetargowych na rezerwacje częstotliwości w zakresie GSM 1800 i UMTS, to Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) wykorzysta wszystkie możliwe kroki prawne, by opóźnić całą procedurę z tym związaną ewentualnemu nowemu czwartemu operatorowi. Spółka zamierza jednak wziąć udział w przetargu, zadeklarował w środę dyrektor departamentu prawnego w PTC Maciej Rogalski.

„Zapis taki spowoduje, że nowemu operatorowi nie będzie się spieszyć z budową własnej sieci. Dlatego jeśli dojdzie do takiego negatywnego scenariusza [uwzględniający w warunkach roaming krajowy – przyp. ISB], to wykorzystamy każdą możliwą drogę, by ten dostęp opóźnić w czasie. Może to potrwać nawet 2-3 lata” – powiedział w środę dziennikarzom Rogalski po debacie na temat liberalizacji rynku telekomunikacyjnego zorganizowanego przez tygodnik „Newsweek”.

Dodał, iż sytuacja ta nie musi mieć miejsca, jeśli okaże się, że z ekonomicznego punktu widzenia roaming krajowy będzie dla operatora korzystny.

„W tym tygodniu złożymy nasze uwagi do opublikowanych przez regulatora wstępnych warunków przetargowych. Z pewnością będziemy postulowali za tym, by opłaty za rezerwację nie były niższe niż te, jaki my musieliśmy ponieść za uzyskanie koncesji” – powiedział Rogalski.

Jego zdaniem częstotliwości w tych zakresach są dobrami narodowymi, wyczerpywalnymi, a więc opłata za ich rezerwację powinna być wysoka.

„Niezależnie od scenariusza i warunków, jesteśmy zainteresowani rezerwacją tych częstotliwości i z pewnością staniemy do tego przetargu” – dodał Rogalski.

Konsultacje zostaną zakończone przez urząd 5 lutego. Prezes URTiP ma 21 dni na opublikowanie ostatecznych warunków dotyczących przetargu na rezerwację częstotliwości w obu zakresach. Cała procedura ma zakończyć się na początku maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane