PTWK czeka na ustawę o wyścigach konnych

Renata Zawadzka
opublikowano: 16-06-1999, 00:00

PTWK czeka na ustawę o wyścigach konnych

Tory Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu funkcjonują już 60 lat. Jednak od dawna nie było tu tak znakomitych gości, jak ci, którzy przybyli na jubileuszowe przyjęcie. Pojawiły się m.in. reprezentacje ambasad, przedstawiciele Komitetu Integracji Europejskiej, ludzie ze świata biznesu i polityki. Część tego splendoru trzeba przypisać nowemu zarządowi PTWK, część szumowi wokół prywatyzacji firmy.

Do niedawna mało kto się interesował Torami Wyścigów Konnych w Warszawie. Teren piękny, ogromny, ale kiepsko zagospodarowany — na samych wyścigach zarobić się nie da.

— PTWK są od lat wiarygodnym klientem BGŻ. Korzystają z naszych usług i zawsze wywiązują się z zawartych umów. Uznajemy jednak zasadność szybkiej prywatyzacji. Bez niej bowiem trudno sobie wyobrazić, by to przedsiębiorstwo mogło w przyszłości osiągać pożądane wyniki finansowe — sygnalizuje Janusz Czyż, dyrektor BGŻ.

Kiedy zaczęto przymierzać się do prywatyzacji, „bomba poszła w górę”. Koncepcji jej przeprowadzenia i projektów zagospodarowania terenu jest zapewne tyle, ilu zainteresowanych. Niestety, wiele wskazuje na to, że niektórych, przynajmniej spośród potencjalnych inwestorów, nie tyle interesują konie, ile 160 ha ziemi z atrakcyjną lokalizacją. Bo też z logistycznego punktu widzenia to doskonałe miejsce na hotele, magazyny, targowiska. Takie koncepcje też ponoć były brane pod rozwagę. Tyle że w tej czysto komercyjnej wizji może zabraknąć miejsca dla koni.

— Walczę o to, by wstrzymać prywatyzację do momentu wejścia w życie ustawy o wyścigach konnych. W innym bowiem przypadku ustawa może być, ale wyścigów już nie będzie. A tu chodzi nie tylko o tory wyścigowe, ale także o hodowlę konia polskiego. Najlepszym rozwiązaniem byłby totek koński. Dla utrzymania hodowli wystarczy przeznaczyć jeden procent dochodów z gry na jockey club — mówi Leszek Dziarski, poseł AWS, aktualnie pracujący nad ustawą.

— Jak będzie ta ustawa, to może odżyjemy. Jestem za pozostawieniem tego przedsiębiorstwa w rękach Skarbu Państwa i sprzedaniem Totalizatorowi Sportowemu prawa do urządzania końskiego totka. Oni mogą przeznaczyć ogromne środki na promocję. To miejsce ma szansę stać się zielonym centrum stolicy. Mam już oferty na multikino, park rozrywki, hotele, centrum gastronomiczne. Tu może powstać także centrum kongresowe — mówi Marek Przybyłowicz — prezes PTWK.

NIE JESTEŚMY BEZBRONNI: Poważne listy intencyjne przedłożyły spółki ze Szwecji, Włoch, Stanów Zjednoczonych. Pamiętajmy jednak, że majątek spółki wyceniono na 680 mln zł. Mamy co zaoferować i to my będziemy w ostatecznym rozrachunku podejmować decyzje — dodaje Marek Przybyłowicz, prezes zarządu PTWK.

WAŻNE DLA URSYNOWA: Mamy „swoją” gonitwę Wielką Ursynowską w czasie dni Ursynowa. Zapewniamy wówczas pełną pulę nagród. Promując gminę, zawsze promujemy wyścigi — mówi Stanisław Faliński, burmistrz gminy Ursynów.

LICZY SIĘ WYNIK: My chcemy przede wszystkim kupić prawo do organizowania totalizatora. Żeby to jednak miało sens, oprócz koni, powinny biegać kłusaki. Trzeba też, jak w Anglii czy Argentynie, organizować szalenie widowiskowe gonitwy wieczorne, zapewnić transmisje, bazę gastronomiczną itp. To miejsce musi zacząć żyć. Nam wystarczy wówczas mały punkt — resztę załatwią kolektury — mówi Sławomir Sykucki, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.

DOBRY KLIENT: Bank jest zainteresowany nie tylko wspieraniem działalności PTWK środkami finansowymi, ale sponsoruje także co roku jedną gonitwę. Nie ukrywam, że to dla nas reklama — mówi Janusz Czyż, dyrektor BGŻ.

DAĆ CZAS: Przyjechałem pogratulować panu Przybyłowiczowi 60-lecia. A poza tym to bardzo piękne miejsce. Dajmy sobie tylko trochę czasu na zagospodarowanie go — mówi Stefan Noreen, ambasador Szwecji w Polsce (w rozmowie z Jerzym Antonim Sobocińskim i Władysławem Lubomirskim, radcami ministra w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Zawadzka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PTWK czeka na ustawę o wyścigach konnych