Puławy chcą wypłacić 82 mln zł dywidendy

Anna Bytniewska
opublikowano: 03-09-2008, 00:00

Chemiczna spółka chce oddać akcjonariuszom 25 proc. zysku. Czy to zaspokoi skarb państwa, który rozdaje karty na walnym?

Chemiczna spółka chce oddać akcjonariuszom 25 proc. zysku. Czy to zaspokoi skarb państwa, który rozdaje karty na walnym?

Zakłady Azotowe Puławy, największy producent nawozów azotowych w Polsce, chcą przeznaczyć na dywidendę 25 proc. zysku, czyli 82,192 mln zł. Na jedną akcję przypadłoby więc 4,3 zł. Większość pieniędzy pozostałaby w spółce. Puławy chcą bowiem 232,133 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy. Na nagrody i premie dla pracowników poszłoby 13,177 mln zł, a na zakładowy fundusz świadczeń pracowniczych 3,316 mln zł.

Jednym z głównych beneficjentów będzie skarb państwa, który ma 50,7 proc. akcji chemicznej spółki. To on w praktyce zdecyduje, jak duża będzie wypłata.

— Na pewno chcemy otrzymać dywidendę. Z określeniem jej wysokości poczekamy jednak na rekomendację zarządu i uzasadnienie podziału zysku. W połowie września rada nadzorcza Azotów ustosunkuje się do propozycji zarządu — mówi Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu.

Pozostali duzi akcjonariusze Puław to Kompania Węglowa (9,9 proc.) oraz ING Nationale-Nederlanden Polska OFE (5,02 proc.). W rękach drobnych inwestorów znajduje się 34 proc. akcji.

Wczoraj chemiczna spółka opublikowała raport roczny. Przychody wyniosły 2,5 mld zł. Poprawiły się — w porównaniu z poprzednim rokiem obrotowym — o 300 mln zł. Zysk operacyjny urósł ze 151,4 mln zł do 358,7 mln zł. Podobnie skokowo urósł zysk netto. O ile w roku 2006/2007 sięgał 130 mln zł, to w kolejnym już 330,8 mln zł.

— Ocena Puław weryfikowana rynkowo przez kursy akcji wypadła w minionym roku pomyślnie, zwłaszcza obserwując zachowanie głównych indeksów giełdowych regionu jak i pozostałych spółek z branży. Spółka zanotowała w tym okresie najwyższy dotychczasowy poziom kursu. To szczególny i wymierny dowód coraz lepszej oceny Puław przez rynek — chwalił się we wczorajszym liście do inwestorów Paweł Jarczewski, prezes Puław

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu