Punkt dla syndyka Buczka

KAP
opublikowano: 11-04-2008, 00:00

Sąd zatwierdził plan podziału spłaty pomocy publicznej przez syndyka Technologii Buczek. To ważne w kontekście żądań Brukseli.

Sąd zatwierdził plan podziału spłaty pomocy publicznej przez syndyka Technologii Buczek. To ważne w kontekście żądań Brukseli.

Kto ma spłacić 20 mln zł (z odsetkami) pomocy publicznej po upadłej spółce Technologie Buczek? Przedstawiciele polskiej firmy twierdzą, że syndyk, który sprzedał jej majątek oraz udziały Buczek Automotive (produkcja rur motoryzacyjnych) łotewskiej firmie Siewierstallat, należącej do rosyjskiego Siewierstala. Komisja Europejska uważa z kolei, że pomoc powinny oddać Buczek Automotive oraz Huta Buczek. Tymczasem Sąd Rejonowy Katowice Wschód zatwierdził właśnie plan podziału spłaty pomocy przez syndyka. Uznał, że ZUS ma otrzymać 9,92 mln zł (bec odsetek) wierzytelności TB, a gmina Sosnowiec 2,94 mln zł.

Wczoraj pisaliśmy o tym, że inny sąd — w Luksemburgu — odrzucił wniosek polskich firm dotyczący decyzji Brukseli o wstrzymaniu egzekucji pomocy. Andrzej Kociubiński, prezes Silesia Capital Fund, który pomagał w restrukturyzacji grupy, dodaje, że luksemburski sąd stwierdził jednak, że wierzyciele nie muszą przystępować natychmiast do ściągania długów, a w uzasadnieniu wyroku napisał też, że „odpowiedzialność za spłatę pomocy jest solidarna”. Uważa, że takie stwierdzenie pozwoli obronić plan spłaty przez syndyka. Dodaje, że obecnie jest on zresztą jedynym, który ma zabezpieczone pieniądze na spłatę.

— Do sądu trafił wniosek o upadłość Buczek Automotive. Inwestor nie chciał wchodzić w konflikt z Komisją Europejską i przejęte od syndyka aktywa Technologii Buczek i Buczek Automotive wniósł do nowej spółki Severstallat Silesia —tłumaczy Andrzej Kociubiński.

Orzeczenie sądów oddala widmo likwidacji Huty Buczek. Gdyby nastąpiło wcześniej, może udałoby się uniknąć plajty Buczek Automotive.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu