Pustoszeją biura w największych miastach

opublikowano: 04-11-2020, 22:00

Na największych rynkach biurowych poza stolicą rośnie wskaźnik pustostanów i przybywa podnajmów.

Od stycznia do września w ośmiu największych miastach poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin) firmy podpisały umowy na wynajem 459,5 tys. m kw. powierzchni biurowych. To o 11 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK) wynika też, że w III kwartale 2020 r. wynajęto o 40 proc. mniej powierzchni niż przed rokiem.

— Z każdym kwartałem skutki pandemii COVID-19 na rynku nieruchomości biurowych są coraz bardziej widoczne. Utrzymujący się osłabiony popyt oraz rosnące współczynniki pustostanów niemal na wszystkich największych rynkach regionalnych są efektem spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią. Co więcej, najemcy — szukając oszczędności — coraz częściej skłaniają się do redukcji zajmowanej powierzchni i podnajmu niewykorzystanego biura. Obecnie na największych rynkach regionalnych w Polsce oferowane jest w podnajmie ponad 100 tys. m kw., czyli o 54 proc. więcej niż w drugim kwartale — mówi Monika Sułdecka-Karaś, partner, dyrektor regionalna w firmie Knight Frank (KF).

Od początku roku najwięcej powierzchni zostało wynajęte w Krakowie (140 tys. m kw.) i we Wrocławiu (108,8 tys. m kw.). Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych JLL, zwraca uwagę, że najemcy na rynku wrocławskim, łódzkim i trójmiejskim osiągnęli od stycznia do września lepsze rezultaty w popyciew porównaniu z wynikami z roku ubiegłego — odpowiednio o 66 proc., 46 proc. i 11 proc.

— Warto też wspomnieć, że za 43 proc. zapotrzebowania na biura oraz za 11 z 15 największych transakcji w analizowanym okresie na rynkach regionalnych odpowiadały firmy technologiczne — komentuje Karol Patynowski.

Wśród największych transakcji można wymienić odnowienie umowy ABB w biurowcu Axis w Krakowie (20 tys. m kw.), przednajem Fujitsu Technology Solutions w budynku Fuzja w Łodzi (16,3 tys. m kw.), transakcję klienta poufnego w krakowskim Tertium Business Park II (14,5 tys. m kw.) oraz dwa odnowienia umów przez firmę Nokia Solutions and Networks w budynkach West Link (14,4 tys. m kw.) i West Gate (14,1 tys. m kw.) we Wrocławiu. Na koniec III kwartału łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu rynkach regionalnych wyniosły około 5,7 mln m kw. Najwięcej powierzchni zlokalizowane jest w Krakowie (1,5 mln m kw.), we Wrocławiu (1,2 mln m kw.) i w Trójmieście (0,9 mln m kw.). Według danych KF w III kwartale deweloperzy oddali do użytku 38 tys. m kw. w Krakowie, prawie 50 tys. m kw. we Wrocławiu i ponad 30 tys. m kw. w Trójmieście, gdzie w budowie było jeszcze prawie 200 tys. m kw.

Do wynajęcia od zaraz pozostało prawie 679,6 tys. m kw. powierzchni biurowej, co oznacza, że stopa pustostanu wynosiła 11,9 proc. (wzrost o 1,7 pkt proc. k/k). Najwyższy współczynnik pustostanów odnotowano w Łodzi i we Wrocławiu — 14,3 proc., najniższy w Katowicach — 7 proc.

Według JLL poza Warszawą najwyższe miesięczne czynsze transakcyjne obowiązują w Krakowie (14-15,5 EUR za m kw.), a najniższe w Lublinie (10,5- -11,5 EUR za m kw.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane