PŻM inwestuje w Chinach

Bogdan Tychowski
opublikowano: 15-11-2007, 00:00

Chińska stocznia Mingde buduje cztery statki dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Prace rozpoczęła uroczystość przecięcia pierwszych blach.

Chińska stocznia Mingde buduje cztery statki dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Prace rozpoczęła uroczystość przecięcia pierwszych blach.

Jednostki z chińskiej stoczni Mingde to tzw. jeziorowce, czyli statki o nośności 30 tys. dwt, przystosowane do żeglugi na amerykańskich Wielkich Jeziorach. Podobną serię czterech jeziorowców o nośności 30 tys. dwt wybuduje dla Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) również inna chińska stocznia — Guoyu w Yangzhou.

Odnowa tonażu

— To część dużego programu PŻM, która jako jedyna wśród firm żeglugowych w Polsce inwestuje na tak dużą skalę. Projekt odnowy tonażu powstał w 2005 r. i przewiduje wybudowanie do 2015 r. 34 masowców — statków do przewozu takich ładunków, jak węgiel czy zboża. PŻM już zakontraktowała 24 jednostki, które będą odbierane ze stoczni w latach 2008-13 — zapowiada Krzysztof Gogol, doradca dyrektora generalnego PŻM.

Wśród statków są masowce różnej wielkości: osiem jeziorowców o wielkości 30 tys. dwt ze stoczni Mingde i Guoyu, 10 masowców typu handy-size o wielkości 38 tys. dwt z chińskiej stoczni Xingang w Tianjin (cztery tego typu statki ze stoczni Xingang pływają od 2005 r. we flocie PŻM i są chwalone przez załogi), cztery masowce typu panamax o wielkości 80 tys. dwt (największe, które mogą przepływać przez Kanał Panamski) z chińskiej stoczni New Times Shipbuilding oraz dwa masowce typu kamsarmax o nośności 82 tys. dwt z japońskiej stoczni Tsuneishi. Łączny tonaż zakontraktowanych jednostek to ponad milion ton nośności, a wartość kontraktów opiewa na setki milionów dolarów.

Budowa w kraju

Wszystkie te jednostki powstaną na Dalekim Wschodzie, chociaż PŻM — zamawiając kolejne serie statków — najpierw pyta polskie stocznie o możliwość ich zbudowania. One jednak — podobnie jak stocznie w innych krajach europejskich — kilka lat temu zaprzestały produkcji masowców, jako konstrukcji najprostszych i względnie tanich (ich budowa przestała być opłacalna). Krajowe stocznie produkcyjne specjalizują się w bardziej zaawansowanych technologicznie statkach, takich jak chemikaliowce czy jednostki typu ro-ro, con-ro i ro-pax.

— W Stoczni Szczecińskiej Nowej powstaną dla PŻM dwa nowoczesne promy typu ro-pax do obsługi linii towarowo-pasażerskiej między Świnoujściem a Trelleborgiem. Ich odbiór zaplanowano na lata 2010-11. Program odnowy tonażu PŻM ma szansę — jako pierwszy od wielu lat — na pełną realizację, a nawet na zwiększenie liczby zakontraktowanych statków. Podobne programy inwestycyjne powstawały również za poprzednich dyrekcji. Nigdy jednak nie zostały w pełni zrealizowane — opisuje Krzysztof Gogol.

Polska Żegluga Morska należy do największych armatorów w Europie i liczy się na świecie. Ma ponad 70 statków o łącznej nośności przekraczającej 2 mln ton. Rocznie przewozi około 27 mln ton ładunków. Zatrudnia 2630 pracowników, z tego 23

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane