PZU: Alior to dopiero początek

Mariusz Gawrychowski, PAP
30-05-2015, 12:34

Zakup pakietu akcji Alior Banku to pierwszy krok PZU w kierunku konsolidacji sektora bankowego w Polsce.

Dokładnie o godzinie 11.10 PZU podpisało umowę zakupu 25 proc. akcji Alior Banku. Za pakiet zapłaci ponad 1,6 mld zł. Andrzej Klesyk, szef ubezpieczeniowego gigant podkreśla, że to pierwszy krok w kierunku konsolidacji sektora bankowego w Polsce.

Andrzej Klesyk, prezes PZU
Zobacz więcej

Andrzej Klesyk, prezes PZU

Puls Biznesu_Marek Wiśniewski

- Co najmniej cztery inne banki będą musiały w naszej ocenie sprzedać. Jesteśmy w tym momencie w kolejnych dwóch procesach. Chcemy stworzyć bank, który pod względem kapitałów będzie w czołowej piątce na rynku - mówi Andrzej Klesyk.

Zastrzega, że celem PZU nie jest budowa grupy ubezpieczeniowo-bankowej. Ubezpieczyciel występuje w roli inwestora finansowego i jest zainteresowany posiadaniem pozycji blokującej.

- Nie jesteśmy zainteresowanie zakupem pozostałych akcji Alior Banku - mówi prezes PZU.

Według niego, operacja sektora bankowego nie będzie miała "radykalnego" wpływu na politykę dywidendową PZU. Przypomina jednocześnie, że od 1 stycznia 2016 roku wchodzi w życie nowy pakiet regulacji unijnych, dotyczących sektora ubezpieczeniowego. Może on wpłynąć na zapotrzebowanie PZU na kapitał. W tym momencie jeszcze nie wiadomo, w jakim stopniu.

„Puls Biznesu” jako pierwszy poinformował o tym, że PZU złożył wiążącą ofertę kupna ponad 25 proc. akcji Alior Banku.

Już 10 czerwca Wojciech Sobieraj, prezes i twórca Aliora, wystąpi na Stadionie Narodowym w ramach konferencji: „Rozwijaj biznes z najlepszymi”.

Minister popiera pomysł

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował w przesłanym mediom komunikacie, że popiera przejęcie pakietu akcji Alior Banku. Skarb Państwa jest właścicielem 35 proc. akcji PZU.

- Mam nadzieję, że jest to dopiero początek do dalszej konsolidacji sektora wokół tego banku, na bazie polskiego kapitału - powiedział Karpiński.

- Po latach importowania kapitału i know-how z zagranicznych banków przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości. Wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać pojawiające się okazje do przejmowania od wycofujących się inwestorów zagranicznych wartościowych aktywów bankowych - dodał.

Grupa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa zarządza także otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. W 2013 r. PZU zarobiło 3,3 mld zł.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU: Alior to dopiero początek