PZU jest droższe niż cena w IPO

GN
22-04-2010, 09:50

Mimo spadku zysku ubezpieczyciela inwestorzy będą się cieszyć sporą dywidendą — ocenia Marcin Materna, szef działu analiz DM Millennium.

Po 312,5 zł za akcję mogą się zapisywać inwestorzy indywidualni w ofercie PZU. Z wyliczeń analityków DM Millennium wynika, że to atrakcyjna cena. Ich wycena akcji giganta to 323,7 zł. A to średnia. Według ich wyceny metodą zdyskontowanych przepływów akcje PZU są warte 341,2 zł, a metodą porównawczą do polskich banków nawet 342,9 zł. Gorzej PZU wypada w porównaniu z europejskimi ubezpieczycielami — tą metodą akcje wycenione są na 286,9 zł.

Analitycy Millennium zakładają, że w tym roku zysk PZU wyniesie 2,96 mld zł, wobec 3,76 mld zł w 2009 r. W kolejnych latach będzie gorzej — w 2011 r. spółka zarobi 2,81 mld zł, w 2012 r. 2,74 mld zł, a w 2013 r. 2,78 mld zł. W wolnym tempie będzie przyrastał przypis składek. Silną stroną największego ubezpieczyciela w regionie będzie dywidenda. DM Millennium szacuje, że stopa dywidendy w najbliższych latach będzie powyżej 4 proc.

Wśród słabych stron ubezpieczyciela analitycy wymieniają m.in. małą dywersyfikację geograficzną działalności, a wśród zagrożeń ekspansję międzynarodowych towarzystw, spadek cen polis w związku z rosnącą sprzedażą przez internet oraz potencjalną podaż akcji przez Eureko i pracowników. Za największe szanse uważają wzrost rynku, redukcję kosztów, możliwość przejęć w regionie, a także zakup banku w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU jest droższe niż cena w IPO