PZU zostanie nowym liderem na rynku TFI

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 19-12-2008, 00:00

Po 16 latach Pioneer Pekao przestanie być największym graczem na rynku. Wyprzedzi go PZU. Dzięki pieniądzom z grupy.

Prosty zabieg spowoduje detronizację długoletniego lidera

Po 16 latach Pioneer Pekao przestanie być największym graczem na rynku. Wyprzedzi go PZU. Dzięki pieniądzom z grupy.

Zbliża się koniec epoki panowania Pioneer Pekao na rynku funduszy inwestycyjnych. Najstarsze i największe TFI wkrótce przestanie być liderem pod względem zarządzanych aktywów. Wyprzedzi je PZU, które dziś jest dopiero na 12. miejscu. Nie będzie to jednak wynik rekordowej sprzedaży, lecz przeniesienia do funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez PZU aktywów towarzystw ubezpieczeniowych. A jest ich sporo, bo ponad 25 mld zł. Dla porównania, Pioneer ma dziś 12,6 mld zł, a w rekordowym miesiącu dobił do 31 mld zł. O tym, że polski gigant przymierza się do takiego transferu, w branży mówi się od kilku tygodni. Firma oficjalnie nie potwierdza.

— Zarząd rozważa podjęcie decyzji o przeniesieniu środków zarządzanych w tej chwili przez trzy podmioty: PZU Asset Management, TFI PZU i Biuro Skarbnika do jednego miejsca. Decyzja co do szczegółów tej operacji nie została jeszcze podjęta — mówi Michał Witkowski, rzecznik PZU.

To nie koniec świata

Według naszych informacji, decyzja zapadła i trwają już prace przygotowawcze. Perspektywa utraty koszulki lidera nie spędza snu z powiek szefom lidera.

— To nie koniec świata. To zmiana administracyjna, wynikająca z przesunięć pieniędzy wewnątrz grupy. PZU nie jest rywalem z naszej kategorii, w której są towarzystwa należące do największych banków — mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer Pekao TFI.

U ekspertów ruch PZU też nie wywołuje emocji.

— Każda osoba, która zna rynek, będzie wiedziała, że za skokiem PZU stoi firma matka, a nie sukces sprzedażowy. Pioneer długo jeszcze pozostanie liderem na rynku funduszy dla inwestorów indywidualnych. Można się zastanawiać, dlaczego PZU dopiero teraz decyduje się na taki krok — mówi Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online.

Kwestia czasu

O tym, że proces przenoszenia aktywów ubezpieczeniowych do funduszy przynosi efekt, przekonało się Commercial Union. W październiku grupa przeniosła blisko 1 mld, a w listopadzie 2 mld zł. I nagle z małego gracza CU wskoczyło na piąte miejsce. Zdaniem ekspertów, PZU nie ma szans, by tak jak Pioneer być hegemonem przez lata.

— Jeśli koniunktura się odwróci, Pioneer ma szansę wrócić na fotel lidera. Nie ma wątpliwości, że miliardy, które dziś trafiają na lokaty, prędzej czy później znajdą się w funduszach inwestycyjnych. Wówczas TFI, które należą do banków, będą mieć ogromną przewagę. Być może liderem zostanie PKO TFI — mówi Tomasz Publicewicz.

Pioneer do walki z rywalami podchodzi spokojnie.

— Nie gonimy za pierwszym miejscem za wszelką cenę. Najważniejsza jest teraz poprawa wyników inwestycyjnych — mówi Zbigniew Jagiełło.

Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu