Quercus schudł w przededniu zmian

opublikowano: 06-11-2018, 22:00
aktualizacja: 07-11-2018, 09:05

O 7,5 proc. spadły w październiku aktywa giełdowego TFI. Klienci wycofali 214 mln zł.

Wartość rynkowa Quercus TFI to niespełna 150 mln zł. Na publikację danych o spadku aktywów pod zarządzaniem w październiku kurs nie zareagował, ale od początku roku spadł już o ponad połowę. Kapitalizacja to obecnie około 5 proc. wartości aktywów pod zarządzaniem (2,9 mld zł), wobec 6,5 proc. na początku roku, kiedy aktywa wynosiły 4,61 mln zł i były o 59 proc. wyższe niż obecnie.

W październiku wartość aktywów zdecydowanej większości funduszy obniżyła się, a wyjątkiem były Quercus Gold (aktywa wzrosły o 4 proc. do 83,8 mln zł) i trzy FIZ, które po raz ostatni były wyceniane na koniec września. Najwięcej aktywów, po ponad jedną piątą, stracił natomiast Quercus Multistrategy FIZ, który do niedawna był drugim największym w ofercie Quercusa (zdecydowanie największym z aktywami przekraczającymi 1,5 mld zł jest Quercus Ochrony Kapitału). O 19 proc. spadły aktywa Quercus Europa, o 10 proc. Selektywnego. Ten pierwszy jest od początku roku na 18-procentowym minusie, drugi stracił 16 proc. Dodatni wynik osiągnęły tylko Quercus Ochrony Kapitału (1,91 proc.), zarabiający na spadkach Quercus Short (3,87 proc.) i Private Equity Multifund FIZ (5,82 proc.). Nic więc dziwnego, że klienci wycofują pieniądze. W październiku saldo sprzedaży wyniosło -214 mln zł.

— Ujemny odczyt związany był z kilkoma czynnikami, w tym umorzeniami na całym rynku i okresowym wykupem certyfikatów w jednym z funduszyzamkniętych — komentuje Sebastian Buczek, prezes Quercusa.

Od 1 stycznia 2019 r. nastąpią zmiany w ofercie TFI. Nową strategię będą mieć 4 fundusze. Europa zostanie zastąpiony przez Quercus Dłużny Krótkoterminowy, czyli fundusz o charakterze gotówkowym z wysokim udziałem instrumentów skarbowych. Quercus Rosja zmieni nazwę na Quercus Obligacji Skarbowych i będzie fundusz obligacji z wysokim udziałem instrumentów skarbowych. Quercus Selektywny zmieni się w Quercus Global Balanced, fundusz mieszany z wysokim udziałem płynnych instrumentów zagranicznych, a Quercus Absolutnego Zwrotu FIZ zostanie zastąpiony przez Quercus Global Balanced Plus FIZ, czyli fundusz zamknięty mieszany z wysokim udziałem płynnych instrumentów zagranicznych.

Zmiany strategii związane są także ze zmianami kadrowymi: do TFI dołączą Jarosław Jamka (od 2014 r. związany z Ipopemą TFI, wcześniej m.in. w ING i DM Money Makers), Mariusz Zaród (od 2014 r. również pracował w Ipopemie, wcześniej w BZ WBK TFI) i Piotr Miliński (w latach 2017-18 pracował w Ipopemie, wcześniej w Opera TFI).

Po trzech kwartałach 2018 r. strata netto Quercus TFI wynosi 14,87 mln zł , wobec 22,45 mln zł zysku przed rokiem. Przychody spadły o ponad 20 proc. do 66,45 mln zł.

37 proc. O tyle od początku roku spadły aktywa Quercus TFI. Kurs akcji obniżył się o 52 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane