Czytasz dzięki

Quercus TFI planuje odbudowę aktywów

opublikowano: 05-12-2018, 22:00

Poprawa wyników funduszy ma zmienić odpływy w napływy. Dla akcjonariuszy niewielka to jednak pociecha.

Naszym celem na 2019 r. jest poprawa wyników inwestycyjnych. Tylko dzięki dobrym wynikom jesteśmy w stanie zmienić kierunek ruchu pieniędzy i sprawić, aby aktywa pod zarządzaniem znowu zaczęły rosnąć. W przyszłym roku chcemy zwiększyć wartości aktywów pod zarządzaniem — mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Na koniec listopada 2018 r. te ostatnie wynosiły 2,74 mld zł. Jeszcze pod koniec 2017 r. było to 4,61 mld zł. Jednym z wabików, ponownie przyciągających klientów, ma być Alphaset FIZ, który w styczniu planuje przeprowadzić pierwszą emisję certyfikatów.

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
Wyświetl galerię [1/2]

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI Fot. Marek Wiśniewski

— Na koniec 2019 r. chcemy mieć w tym funduszu 100 mln zł — informuje Sebastian Buczek.

Alphaset będzie autorskim funduszem absolutnej stopy zwrotu prowadzonym przez Marcina Petelskiego. Gdy był zarządzającym portfelem akcji Nordea PTE, Nordea OFE pięć razy zajął pierwsze miejsce, a raz drugie, na sześć oficjalnych rankingów Komisji Nadzoru Finansowego. Potem był wiceprezesem Insignis TFI, gdzie od maja 2015 r. do sierpnia 2018 współzarządzał Insignis FIZ. Klienci tego funduszu mogą cieszyć się z katastrofy GetBacku. Z danych KNF wynika bowiem, że Insignis jako jedyny zajął tzw. krótką pozycję na akcjach windykatora.Poinformował o tym 29 grudnia 2017 r. Im więcej akcje GetBacku straciły od tego czasu na wartości, tym więcej fundusz zarobił dla swoich klientów.

W Alphasecie Marcin Petelski chce realizować podobną strategię jak ta Insignisu. Oznacza to, że co do zasady będzie kupował akcje, których wartość fundamentalna rośnie, po części łącząc je w pary z tymi, na których można zarobić tzw. grą na krótko.

— Od wielu lat trzymam się strategii kupowania spółek, których wartość fundamentalna rośnie. W krótkim okresie giełda zachowuje się jak maszynka do głosowania. O cenie akcji decydują zlecenia graczy krótkoterminowych, ale w długim okresie giełda zachowuje się jak waga, o cenie decyduje wartość wewnętrzna akcji. Jeśli wartość fundamentalna spółki rośnie, to prędzej czy później cena akcji podąża za tą wartością — mówi Marcin Petelski.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie tylko małe i średnie

Sebastian Buczek dodaje, że Alphaset ma być też częścią zmiany modelu biznesowego Quercusa. TFI koncentrowało się dotychczas na funduszach inwestujących w akcje oraz obligacje polskich małych i średnich firm. Teraz liczy m.in. na uruchamianie pod jego szyldem kolejnych funduszy autorskich. Przyznaje jednak, że nie ma jeszcze porozumienia z żadnym kolejnym zarządzającym chętnym do tego typu współpracy z Quercusem.

Już jakiś czas temu został za to ogłoszony transfer do Quercusa Jarosława Jamki, Mariusza Zaróda i Piotra Milińskiego. Trójka związana do niedawna z Ipopemą TFI będzie odpowiadała za zmianę strategii czterech funduszy Quercusa. Dwa z funduszy akcyjnych przekształcą się w dłużne z dużym udziałempapierów skarbowych. Dwa kolejne w fundusze akcji zagranicznych. Quercus nie pali się za to do pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

— Bardziej prawdopodobne jest, że nie zaoferujemy tego typu produktów, niż że zaoferujemy. Naszym zdaniem jest to rynek dla dużych instytucji, jak PZU, PKO BP, Pekao, Aviva, NN czy Allianz — komentuje Sebastian Buczek.

Opłaty spadną

Akcjonariuszom Quercusa przypomina zaś o konsekwencjach pełzającego wdrażania dyrektywy MiFID II, czyli m.in. oczekiwaniu na uregulowanie rozporządzeniem ministra finansów opłat za zarządzanie. — Nie jestem w stanie obiecać, że jako firma będziemy w stanie zarabiać 30 mln zł rocznie, tak jak to bywało dotychczas — przyznaje Sebastian Buczek. Szykowany do startu Alphaset FIZ jest przy tym funduszem, którego struktura opłat odpowiada już ministerialnym zapowiedziom odnośnie kształtu rozporządzenia. Stała opłata za zarządzanie wynosi w nim 2 proc. Do tego dochodzi opłata za sukces, czyli jedna piąta z zysku dla klientów przekraczającego 10 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane