Quercus TFI: "Pozytywne tendencje utrzymują się"

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
opublikowano: 19-03-2012, 11:22

- Na razie sytuacja rozwija się znacznie lepiej niż zakładaliśmy pod koniec 2011 r. - piszą w komentarzu zarządzający Quercus TFI.

W ubiegłym tygodniu utrzymywały się pozytywne tendencje na rynkach finansowych, które możemy obserwować od początku br. Akcje drożały, rentowności obligacji skarbowych stabilizowały się na akceptowalnych poziomach, ceny surowców nie wskazywały, aby w globalnej gospodarce czekała nas głębsza recesja. Na warszawskiej GPW utrzymywała się przewaga średnich i mniejszych spółek nad blue chips.

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
None
None

Na razie zatem sytuacja rozwija się znacznie lepiej niż zakładaliśmy pod koniec 2011 r. Pobicie ubiegłorocznych osiągnięć przez indeks S&P500 niewątpliwie dodaje animuszu bykom. Widać, że to Amerykanie na razie dyktują warunki globalnemu rynkowi finansowemu. Ben Bernanke, szef Fed, wielokrotnie dawał do zrozumienia, że użyje wszelkich dostępnych narzędzi, aby nie dopuścić do zapaści na amerykańskim rynku finansowym i w tamtejszej gospodarce. No cóż, trudno polemizować z tak jednostronną polityką największego banku centralnego na świecie.

Oczywiście prawdziwych problemów ani w Stanach Zjednoczonych, ani tym bardziej w Europie nie rozwiązano. Wręcz przeciwnie, deficyty państw utrzymują się cały czas na nieracjonalnych poziomach, a długi rosną. I nie widać, aby ktoś miał jakąś koncepcję, co z tym dalej zrobić. Tak więc problemy wrócą. Jest to tylko kwestią czasu. Tym bardziej, że narasta dodatkowy czynnik ryzyka – politycznej dezintegracji.

Tymczasem cieszmy się z mini-hossy i próbujmy wykorzystywać obecne pozytywne tendencje na rynkach. Z procesów, które podlegają zmianom, warto zwrócić uwagę na możliwy wzrost zainteresowania bardziej ryzykownymi instrumentami przez inwestorów. Zainteresowanie funduszami inwestującymi w akcje zaczyna odbudowywać się. Chociaż trwałość tej zmiany jest uwarunkowana tym czy dobra passa na rynkach nagle się nie skończy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI

Polecane