Qumak i Euvic mają się ku sobie

opublikowano: 03-10-2017, 22:00

Integrator rozważa wydzielenie działalności integracyjnej i pozyskanie dla niej partnera strategicznego.

W wynikach półrocznych Qumak dokonał kolejnych odpisów, które sprawiły, że zanotował 42,5 mln zł straty. Z częścią z nich nie zgodził się audytor — Deloitte Polska, który odmówił wydania opinii do sprawozdania. Złożenia podpisu pod sprawozdaniem odmówiła główna księgowa spółki. Audytor zwrócił ponadto uwagę na „istnienie niepewności, którą może powodować znacząca wątpliwość co do zdolnościkontynuacji działalności przez grupę kapitałową”.

Wojciech Wolny
Zobacz więcej

Wojciech Wolny Marek Wiśniewski

Wierny inwestor

W spółkę nadal wierzy inwestor branżowy — grupa Euvic, która zgodnie z informacjami Wojciecha Wolnego, jej prezesa, ma wraz z bliskimi podmiotami około 12,5 proc. akcji.

— Wchodząc do Qumaka, zastaliśmy dużą bazę kosztową, staramy się ją ściąć, aby realizować poziom marż, które my uzyskujemy. Pełne efekty będą widoczne w czwartym kwartale — mówi Wojciech Wolny, prezes grupy Euvic i członek rady nadzorczej Qumaka. Władze Qumaka mają kilka pomysłów, które mają doprowadzić do uzdrowienia spółki.Jednym z rozważanych działań jest wydzielenie segmentu infrastrukturalnego do osobnej firmy i pozyskanie dla niego partnera biznesowego.

— Rozmawiamy z kilkoma firmami, m.in. inwestorem z branży budowlanej oraz inwestorem finansowym — mówi Wojciech Wolny. Już wcześniej sygnalizował, że kierowana przez niego grupa ma ambicje giełdowe, i szukał spółki na GPW, na której plechach grupa mogłaby wejść na parkiet. Obecnie przyznaje, że nie jest wykluczone połączenie jednej ze spółek grupy z Qumakiem.

— Rozważamy taki ruch, żeby któryś z naszych podmiotów w jakiś sposób włączyć do Qumaka. Rozmawialiśmy o tym z niektórymi akcjonariuszami. Myślimy, by wnieść aportem jedną lub dwie nasze spółki — mówi Wojciech Wolny.

Wśród spółek typowanych do potencjalnego połączenia wymienia: Euvic, Team Connect i IT Works. Według Wojciecha Wolnego, z połączenia potencjału Qumaka i grupy Euvic mogłaby powstać trzecia pod względem wielkości spółka informatyczna w Polsce.

Potrzebny kapitał

Przedstawiciele Qumaka przyznają, że mimo ostatniej emisji, z której spółka pozyskała 30 mln zł, nadal odczuwa zapotrzebowanie na kapitał.

— Rozmawiamy z KUKE w sprawie wsparcia finansowego. Jeśli to źródło nie pozwoli nam pozyskać funduszy, będziemy posiłkować się pożyczkami od inwestorów lub innych partnerów. Nie wykluczamy też dodatkowej emisji akcji, ale jeśli już, to tylko pod konkretny projekt inwestycyjny — mówi Wojciech Włodarczyk, p.o. prezesa.

W niedawnej ofercie inwestorzy objęli akcje Qumaka po 1 zł, a obecnie akcje wyceniane są na GPW na 2 zł. Akcje serii C stanowią ponad 70 proc. w podwyższonym kapitale. Mimo że na giełdzie akcje spółki handlowane są po cenie dwukrotnie wyższej niż cena z emisji, to nowi akcjonariuszenie mogą zrealizować zysków. Akcje z sierpniowej emisji mogą trafić do obrotu giełdowego dopiero w grudniu lub styczniu przyszłego roku. Obecnie trwają prace nad prospektem emisyjnym. Przedstawiciele Qumaka poinformowali na wtorkowej konferencji, że spółka negocjuje zamianę należności od Cube.ITG, zaklasyfikowanych jako trudno ściągalne, na akcje nowej emisji. W wynikach pierwszego półrocza Qumak ujął odpis należności trudno ściągalnych od spółki Data Techno Park z grupy Cube.ITG w wysokości 3,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu