QZ Solutions szuka partnerów biznesowych

Partnerem publikacji jest QZ Solutions
opublikowano: 15-12-2021, 11:36

Spółka wdraża innowacje w rolnictwie. Dużym sukcesem okazał się jej produkt: RSP Alert, który pozwala klientom z branży rolniczej na zwiększenie efektywności produkcji. Rozwiązanie to, dzięki wykorzystaniu danych z fotografii satelitarnych, pozwala na szybkie zlokalizowanie problemów na polach uprawnych, związanych m.in. z patogenami, grzybami czy miejscowymi podtopieniami, i pozwala na szybką reakcję. W tym roku zostało już ono sprzedane do analizy kilkudziesięciu tysięcy hektarów pól uprawnych.

Za wkład w unowocześnianie rolnictwa firma otrzymała w tym roku tytuł Symbolu Innowacji 2021.

– Myślę, że skalowanie sprzedaży jest bardzo ważne dla start-upów, gdyż pokazuje sensowność wprowadzanych technologii, a za tym idzie też rentowność – mówi Zbigniew Kawalec, prezes zarządu QZ Solutions sp. z o.o.

Firma nie spoczywa na laurach. Prowadzi już działania optymalizacyjne, które są walidowane z klientami. Jesienią, na szerszą skalę, QZ wszedł na rynek europejski. Spółka zawiązała partnerstwo z dystrybutorami i poszukuje kolejnych partnerów biznesowych, żeby dotrzeć do szerszej grupy rolników. Kolejnym rozwiązaniem na koncie QZ jest także SoilEO: system pozwalający na szybszą niż tradycyjna ocenę zasobności gleby.

– Wykorzystujemy w nim dane hiperspektralne, które nie znajdują jeszcze szerszego zastosowania w biznesie, a posiłkują się nimi obecnie głównie naukowcy – dodaje Zbigniew Kawalec.

W swoich aplikacjach QZ stosuje często techniki uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Nie inaczej było przy nowym projekcie. Już na etapie działającego prototypu firma pozyskała inwestora na produkt do odchwaszczania. Chodzi o system sterowania opielaczem, który wspomaga jego pracę na polu. Projekt został już wydzielony do celowej spółki. Tymczasem QZ poszukuje kolejnych inwestorów. Za wkład w unowocześnianie rolnictwa firma otrzymała w tym roku tytuł Symbolu Innowacji 2021.

Jacek Bies

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane