Rabin: mięso wieprzowe może być koszerne

AR, Times of Israel
opublikowano: 23-03-2018, 11:44
aktualizacja: 23-03-2018, 11:54

Kotlet schabowy, który w diecie koszernej jest zakazany, może być dostępny dla Żydów. Pod jednym warunkiem - jeśli wieprzowina jest „wyhodowana” w laboratorium ze sklonowanej świni – napisał portal Times of Israel.

Znany ortodoksyjny rabin Yuvals Cherlow nie tylko akceptuje inżynierię genetyczną, ale uważa, że może ona pozwolić Żydom na coś, co do tej pory było dla nich, zgodnie z ich religijnym prawem, ściśle zakazane.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

Mięso, które powstaje w wyniku kolonowania materiału genetycznego, nie podlega ortodoksyjnym, żydowskim zasadom odżywiania się – stwierdził izraelski duchowny. Jego zdaniem hodowane w laboratoriach mięso traci swoją „zwierzęcą tożsamość”, a jego produkcja jest w pełni uzasadniona, gdy istnieje potrzeba powstrzymania głodu, walki z zanieczyszczeniem środowiska, czy uniknięcia cierpienia zwierząt. Takie mięso, które nie jest otrzymywane w wyniku zabicia świni, można uznać za koszerne, ponieważ  nie jest już "nieczyste". W związku z tym, Żydzi mogą je spożywać. Co więcej, zdaniem Yuvalsa Cherlowa, mogą je spożywać razem z produktami mlecznymi (w koszernej diecie nie łączy się produktów mięsnych i mlecznych). 

Cherlow jest członkiem komisji ds. etyki przy izraelskim Ministerstwie Zdrowia. Jest także poskiem, czyli osobą, której funkcja religijna pozwala na stanowienie żydowskiego prawa. Może decydować w sprawach Halachy, czyli wykładani Tory (zbiór ksiąg objawionych w judaizmie, które są jednocześnie źródłem praw obowiązujących w tej religii) i pouczać jak stosować się do jej zasad w konkretnych sytuacjach. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Times of Israel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Rabin: mięso wieprzowe może być koszerne