Rabobank: Gołębi Fed będzie sprzyjał walutom regionu

Złoty i inne waluty regionu zyskają na łagodniejszym nastawieniu amerykańskich władz monetarnych ocenia Piotr Matys z Rabobanku.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Złoty oraz inne waluty gospodarek wschodzących regionu Europy, Biskiego Wschodu i Afryki pozytywnie zareagowały na wyniki posiedzenia Fedu i będą nadal korzystać na łagodniejszym podejściu tej instytucji, napisał w nocie do klientów Piotr Matys, strateg walutowy Rabobanku. Jego zdaniem złagodzenie zapowiedzi nie tylko Fedu, ale także EBC, pozwoli na obniżki stóp w Polsce i między innymi w  Rosji.

„Utrzymujemy pozytywne podejście do walut regionu, po tym jak Fed zasygnalizował, że ścieżka podwyżek stóp procentowych będzie relatywnie łagodna […] Choć polityka Fedu jest jednym z głównych czynników, to jednak skala umocnienia walut będzie zależała od czynników wewnętrznych” – napisał Piotr Matys w nocie.

Jego zdaniem polskie władze monetarne powinny rozważyć obniżkę stóp, tak aby zniechęcić potencjalne napływy kapitał spekulacyjnego. Dla zagranicznych inwestorów rentowności polskich obligacji są atrakcyjne, a łagodna polityka głównych banków centralnych oraz poprawiające się nastroje rynkowe przyciągają ten rodzaj kapitału do Polski, wzmacniając złotego.

- Umocnienie złotego może nie tylko odsunąć w czasie osiągnięcie celu inflacyjnego, ale będzie również niekorzystne dla polskich eksporterów, zwłaszcza że działania zapobiegające dalszemu umocnieniu krajowych walut zapowiedziały banki Czech i Węgier – ocenia Piotr Matys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rabobank: Gołębi Fed będzie sprzyjał walutom regionu