Raiffeisen zapowiada redukcję biznesu

opublikowano: 29-01-2015, 14:19

Akcje i obligacje Raiffeisen Bank International drożeją w czwartek po tym, jak austriacki bank zapowiedział, że zmniejszy swój biznes.

Dyrektor finansowy Martin Gruell powiedział, że bank pozbędzie się części aktywów aby zredukować swój bilans, sięgający ok. 79,4 mld EUR, o co najmniej 20 proc. RIB, drugi bank wschodniej Europy, nie zamierza sprzedawać nowych akcji. Zdecydowanie zaprzecza, że szuka wsparcia państwa.

Martin Gruell
Bloomberg

- To nie jest sprzedaż za wszelką cenę, bo nam się nie spieszy, chcemy zwiększyć bufor kapitałowy w średnim terminie – powiedział Gruell.

Zapowiedział, że więcej szczegółów zostanie przedstawione 9 lutego.

Akcje RIB drożały w czwartek nawet o 17 proc. Obligacje z terminem wykupu w lutym 2025 roku drożały o 20 proc., najmocniej od emisji.

Akcje i obligacje RIB taniały ostatnio w związku z obawami o ekspozycję banku na rynkach wschodnioeuropejskich, m.in. w Rosji i na Ukrainie. Obawy budziła także zmiana sytuacji banku po „frankogeddonie”, czyli gwałtownym umocnieniu franka wobec innych walut po uwolnieniu jego notowań przez bank centralny Szwajcarii. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane