Raiffeisen znowu wynajmie auto

opublikowano: 02-03-2017, 22:00

Bank wraca z produktem — samochodami do wynajęcia. Nowym partnerem będzie LeasePlan. Startuje z końcem marca.

Jesienią ubiegłego roku Raiffeisen Bank International sprzedał PKO BP swoją spółkę leasingową w Polsce. Wcześniej jej właścicielem był Raiffeisen Polbank, ale spieniężył ją austriackiej matce, bo potrzebował gotówki. Wszystko jednak zostało w rodzinie. Zresztą Raiffeisen Leasing (RL) w dużym stopniu (w 80 proc.) prowadził biznes samodzielnie, na własną rękę, bez oglądania się na sieć placówek banku. Sprzedaż spółki do PKO BP zabolała Raiffeisen Polbank, ponieważ utrudniła mu dostęp do oferty leasingowej, szczególnie w przypadku produktu, który bank od dłuższego czasu rozwijał: długoterminowego najmu samochodów.

To unikatowa usługa na krajowym rynku, z którą Raiffeisen wiązał spore nadzieje. Polega na tym, że klient wybiera nowe auto osobowe, podpisuje umowę najmu, użytkuje pojazd przez dwa-trzy lata, wnosząc co miesiąc ustaloną opłatę, a po ich upływie zwraca samochód. I może wynająć nowy. Według naszych informacji, do klientów trafiło tą drogą ok. 500 samochodów.

Niedużo, ale projekt traktowany był jako pilotaż. Na bardziej intensywną sprzedaż zabrakło zresztą czasu, bo projekt o wdzięcznej nazwie rent & dRaiff przepadł wraz ze sprzedażą spółki leasingowej. Nie udało nam się ustalić, czy PKO Leasing po wchłonięciu RL będzie oferować podobną usługę.Wiemy natomiast, że z produktu nie zamierza rezygnować Raiffeisen. Na początku stycznia bank przerejestrował na siebie marki rent & dRaiff, a także Wymarzone Auto, pod którą produkt będzie sprzedawać.

— Dotychczasowe wyniki trzeba traktować jak pilotaż i stopniowe budowanie świadomości, że wynajem samochodu na dłuższy okres może być korzystniejszy od jego zakupu. W dodatku poprzedni partner był skoncentrowany na wysokich wartościowo transakcjach, a w tym modelu chodzi o szybkie dostarczenie klientowi osobowego auta o konkretnych parametrach — mówi osoba zbliżona do projektu. Do końca marca Raiffeisen chce uruchomić sprzedaż najmu długoterminowego poprzez swoją sieć z nowym partnerem — firmą LeasePlan Fleet Management, specjalizującą się w zarządzaniu flotami samochodów. Liczy, że zmiana operatora tchnie nowego ducha w najem długoterminowy.

— LeasePlan jest liderem rynku najmu długoterminowego dla firm, ma umowy z licznymi dealerami samochodów i szybki dostęp do aut. Liczymy, że dzięki współpracy klient uzyska możliwość wyboru z szerokiej oferty marek, a średni czas oczekiwania na pojazd skróci się do kilku dni — mówi nasz rozmówca.

Wymarzone Auto ma być ważnym elementem „wymarzonej oferty”, bo pod ta nazwą bank sprzedaje wiele produktów (ze sztandarowym Wymarzonym Kontem). W fazie pilotażu klienci mogli brać w najem volvo, fiaty 500, fordy i mercedesa. W nowej odsłonie wybór samochodów ma być większy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu