Ratingowy topór coraz bliżej Francji

WST, Bloomberg
opublikowano: 20-12-2010, 08:35

Francja może stracić swój topowy rating AAA w wyniku fali rewizji ocen wiarygodności kredytowej przetaczającej się przez Europę będącej następstwem kryzysu zadłużeniowego, spekulują analitycy i  inwestorzy.

15 grudnia agencja Moody’s Investors Services ostrzegła przed możliwym obniżeniem oceny Hiszpanii. Dwa dni później aż o pięć stopni zredukowała rating Irlandii. Z kolei Standard & Poor’s uaktualnia swoje oceny odnośnie Irlandii, Portugalii i Grecji.

Transakcje swap związane z ryzykiem kredytowym wskazują na rosnące koszty ubezpieczenia długu Belgii, Francji i Austrii, które przekraczają niżej oceniane papiery emitowane np. przez Chile czy Czechy.

W nadchodzącym roku, każdy kraj może zostać „ukarany” – twierdzi Toby Nangle z Bering Basset Management, który pomaga zarządzać funduszami o wartości 46 mld USD.

To byłaby wielka sprawa, jeśliby Francja utraciła swoją, najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej. Nie sądzę, by to prawdopodobieństwo miało już odzwierciedlenie w rynku – ocenia Nangle.

Te obawy potwierdza też Padhraic Garvey, szef strategów długu na rynkach rozwijających się w amsterdamskim ING Bank. Uważa on, że rating Francji jest podatny na redukcję, dopóki państwo nie doprowadzi do „istotnego obniżenia” deficytu.

Koszty ubezpieczenia francuskiego długu wzrosły w 2010 r. trzykrotnie do około 102 pkt obecnie, zbliżając się ponownie do rekordowego poziomu 105 pkt. odnotowanych 30 listopada.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane