Ratunek dla firm w kryzysie

opublikowano: 12-06-2019, 22:00

Prawie 700 spółek będących w trudnej sytuacji dostało wsparcie w ramach programu Early Warning Europe.

Poznańska Fundacja Firmy Rodzinne (FFR), która od 2016 r. wdraża program Early Warning Europe (EWE) wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że wsparcie w jego ramach dostało już 680 polskich spółek. EWE to projekt współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach budżetu COSME, zarządzanego przez Europejską Agencję do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) w Brukseli. Jest pilotażowo prowadzony w czterech państwach Europy: Grecji, Hiszpanii, Polsce oraz we Włoszech — na podstawie doświadczeń z Belgii, Danii i Niemiec. Program przewiduje wsparcie dla przedsiębiorstw będących w kryzysie. Firmy, których problemy nie są jeszcze w zaawansowanym stadium, mogą liczyć na pomoc mentorów-wolontariuszy. Natomiast dla spółek będących w jeszcze gorszej sytuacji przygotowano opcję przeprowadzenia restrukturyzacji zapobiegawczej.

— Co roku w Polsce zamykanych jest ok. 200 tys. firm. Wiele kryzysów udałoby się zażegnać, gdyby ich właściciele odpowiednio szybko reagowali i poszukali kompetentnej pomocy — mówi Katarzyna Gierczak-Grupińska, prezes FFR.

Obecnie w kraju działa stu aktywnych mentorów pomagających firmom w ramach EWE. Znaczna część problemów trapiących polskich przedsiębiorców, którzy trafiają do mentorów, wiąże się z niedostosowaniem oferty do potrzeb współczesnych odbiorców.

— Nasza praca często wiąże się z tym, by na nowo zidentyfikować klienta, sposób komunikacji z nim. Często trzeba zmienić przy tym rodzaj oferowanego produktu. Niemal każdy trafia do nas z jakimś problemem finansowym — tłumaczy Eleni Tzoka-Stecka z FFR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu