RBP: Spokojny początek tygodnia na rynkach

RBP
opublikowano: 18-01-2011, 09:24

Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję o poziomie stóp procentowych poznamy jutro. Fala jastrzębich wypowiedzi ze strony wielu przedstawicieli gremium sprawiła, że  oczekiwania rynkowe odnośnie do pierwszej  podwyżki stóp procentowych przesunęły się z  posiedzenia marcowego na to rozpoczynane  dzisiaj.

W konsekwencji brak podwyżki kosztu pieniądza stanowiłby niespodziankę, ale o ograniczonym oddziaływaniu – bynajmniej nie oznaczałoby to bardziej łagodnego nastawienia RPP, a jedynie zapowiadało pierwszy ruch na początku marca.

Komentarz walutowy

Pierwsza sesja tego tygodnia nie przyniosła większych zmian w notowaniach złotego. Kurs EUR/PLN przez  większą część dnia oscylował w rejonie 3,87, chwilowo zniżkując w kierunku 3,85. Inwestorzy wyczekują na środową decyzję RPP o stopach procentowych i dopiero ona najprawdopodobniej nasili wahania na tej parze.

Eurodolar, pod nieobecność amerykańskich inwestorów konsolidował się w okolicach 1,33. Na rynek nie napłynęły wczoraj żadne nowe informacje, także po spotkaniu ministrów finansów strefy euro. Dziś para zaczyna notowania od lekkich wzrostów pozostając - póki co - poniżej poziomów z końcówki ubiegłego tygodnia (okolice 1,34). Sentyment wobec wspólnej waluty pozostaje nieco lepszy  niż  na  początku  miesiąca, w związku z czym w najbliższym czasie oczekujemy ponownych prób wybicia kursu wyżej.

Komentarz giełdowy

Tydzień rozpoczął się spokojnie na rynkach akcji. Pod  nieobecność amerykańskich inwestorów WIG20 zyskał 0,6 proc., przy obrotach niższych niż w przeciętny dzień sesyjny. Najważniejsze indeksy w strefie euro niemalże nie zmieniły wartości. Dzisiejsze notowania w Azji także nie dadzą impulsu, bo i tam rynki  generalnie oscylowały wokół zera. Wczoraj wydarzeniem dnia mogło być spotkanie ministrów finansów  strefy euro, jednak nie podjęto żadnych konkretnych decyzji. W szczególności nie zwiększono wielkości funduszu stabilizacyjnego. Stanie się to być może w trakcie kolejnego spotkania w marcu. 

Dziś do grona obradujących ministrów dołączą reprezentanci krajów UE spoza strefy, jednak raczej ciężko się spodziewać jakiejś  spektakularnej decyzji lub komunikatu. Gdy dodamy do tego fakt, że w kalendarzu brak istotnych danych makro czeka nas najprawdopodobniej spokojny dzień na  rynkach kapitałowych z naszym zdaniem lekką wzrostową tendencją.

Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane