REACH został przyjęty. Na dobre?

Mira Wszelaka
opublikowano: 18-11-2005, 00:00

Parlament Europejski przegłosował nowe chemiczne prawo. Teraz zajmą się nim państwa członkowskie.

To, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się niemożliwe, stało się faktem — kontrowersyjny pakiet chemiczny REACH został przyjęty. Na razie przegłosował go Parlament Europejski (PE). Teraz ruch należy do państw członkowskich, które będą musiały osiągnąć porozumienie w ramach Rady UE. Przewiduje się, że część krajów, zwłaszcza skandynawskie, będzie chciała zaostrzenia przepisów, choć uczynił to już PE.

— Sama idea jest oczywiście słuszna, ale nawet kompromisowe rozwiązania kreują dla branży chemicznej olbrzymie koszty. Pod tym względem Europa będzie zdecydowanie mniej konkurencyjna dla reszty świata — mówi Wojciech Lubiewa-Wieleżyński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Tymczasem wypracowany w PE kompromis zakłada rozwiązanie „jedna substancja — jedna rejestracja”, co nakłada na firmy obowiązek — z pewnymi zastrzeżeniami — dzielenia się informacjami o rejestrowanych przez siebie substancjach. Obowiązek oceny ryzyka nowych i niektórych istniejących substancji ma spoczywać na odpowiednich urzędach w krajach UE, a nie producentach czy importerach. REACH zmierza do tego, by po pewnym czasie (obecnie planuje się okres 11 lat) rejestrowane były wszystkie substancje chemiczne produkowane w ilości powyżej tony na przedsiębiorstwo rocznie. Przeszła także poprawka mówiąca o tym, iż chemikalia budzące szczególne obawy będą — tam, gdzie to możliwe — zastępowane bardziej bezpiecznymi dla zdrowia alternatywnymi substancjami. Co teraz czeka REACH?

O przełożenie prac nad projektem wystąpiły już Niemcy, które chcą dać czas na zapoznanie z pakietem nowemu rządowi. Na szczeblu unijnych ministrów sprawa miała być dyskutowana 28 listopada. Ten termin wydaje się jednak nieaktualny. Na razie nie wiadomo, czy przewodniczący UE Brytyjczycy, do których należy ustalenie programu obrad Rady Ministrów, wezmą niemiecką prośbę pod uwagę.

Według szacunków Komisji Europejskiej wdrożenie REACH może przekroczyć 5 mld EUR w ciągu 10 lat. Co ciekawe, sama niemiecka branża chemiczna mówi o 5 mld EUR oraz setki razy większych kosztach dla końcowych nabywców produktów chemicznych. W przypadku Polski mogą one sięgnąć nawet 600 mln zł. Projekt najwcześniej zacznie obowiązywać pod koniec 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / REACH został przyjęty. Na dobre?