Reaktywacja przedwojennej czekolady

GRA
22-08-2010, 14:52

Akcjonariusze próbują reaktywować przedwojennego producenta czekolady. To protoplasta giełdowego Wawelu.


Moda na reaktywację przedwojennych spółek nie mija. Po kilku głośnych przypadkach, obejmujących m.in. Warszawskie Towarzystwo Fabryk Cukru, które planowało nawet wejście na rynek NewConnect i sfinansowanie w ten sposób postępowań wobec skarbu państwa, pojawiają się kolejni kandydaci. Na 14 września zwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy A. Piasecki Fabryka Czekolady. A w programie umieszczono m.in. podwyższenie kapitału.


O co chodzi? Z przedstawicielami firmy nie udało nam się skontaktować. Nieuchwytni są też akcjonariusze, którzy zwołali walne. A spółka jest ciekawa z dwóch względów. Po pierwsze, jest jednym z protoplastów znanego krakowskiego producenta czekolady — giełdowego Wawelu. Przed wojną fabryka Piaseckiego zaliczała się do grona największych zakładów produkujących czekoladę w Polsce. Po wojnie, kiedy doszło do zmiany ustroju, połączono trzy krakowskie fabryki: A. Piasecki, Suchard i Pischinger. Nowe przedsiębiorstwo nazwano Zakłady Przemysłu Cukierniczego Wawel.


— Ewentualna reaktywacja spółki A. Piasecki Fabryka Czekolady w żaden sposób nie dotyczy naszej firmy — ucina pytania Dariusz Orłowski, prezes Wawelu.


Faktycznie. Z ewentualnymi roszczeniami przedwojenna firma zwróci się raczej do skarbu państwa. I tu dochodzimy do drugiej specyficznej cechy tej spółki — jej znaczącym akcjonariuszem był przed wojną właśnie skarb państwa. Jaką strategię resort przyjmie w tej sytuacji?


— Część akcji będących w posiadaniu resortu wystawiona jest jeszcze w markach polskich, zatem niezbędne będzie wcześniejsze przeliczenie ich wartości. Oczywiście, po dokładnym ustaleniu naszego akcjonariatu, będziemy chcieli wziąć udział w walnym zgromadzeniu. Teraz jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o przyszłości spółki czy sposobie głosowania — poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Reaktywacja przedwojennej czekolady