Recenzje

Grażyna Sobolewska
24-11-2000, 00:00

RECENZJE

Andrzej Kaleta

Strategia konkurencji w przemyśle

Do opisywania zjawisk życia gospodarczego coraz częściej stosowana jest terminologia wojskowa. Nie chodzi zresztą tylko o słowa, okazało się, że i ich metody są skuteczne.

Do przeprowadzenia dobrej i wiarygodnej analizy potrzebne są dane, a tych konkurencja nie rozsyła pocztą elektroniczną i trzeba się dobrze napracować, żeby mieć co analizować. Przedsiębiorstwa tworzą specjalne działy, które nieustannie podpatrują konkurencję. Każda informacja o przeciwniku jest cenna i poddawana obróbce, a do jej zdobycia stosuje się cały arsenał środków technicznych: od podsłuchu elektronicznego po globalną sieć satelitów i anten naziemnych. Najprostszym źródłem informacji jest oczywiście nielojalny pracownik. Warto jednak pamiętać, że wielcy tego świata nie szanują zdrajców. Aleksander Wielki uganiał się za królem perskim po całej Azji, ale kiedy ciało Dariusza dostarczyli jego najbliżsi doradcy, zamiast spodziewanej nagrody pokazał im Aleksander, jaki los spotyka zdrajców i królobójców.

Prezentowaną książkę polecam szczególnej uwadze. Logika, wiedza merytoryczna i talent narracyjny sprawiają, że lektura jest nie tylko pouczająca, ale również przyjemna.

Wydawca: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej Wrocław

Andrzej Marek

Prawo karne w pytaniach i odpowiedziach

O tym, że egzamin z prawa karnego należy do najtrudniejszych, doskonale wiedzą studenci wydziałów prawniczych. Nawet wykuty na blachę kodeks karny nie przesądza o powodzeniu. Definicje poszczególnych pojęć rozsiane są po wielu artykułach, czasami trzeba ich szukać w innych źródłach. Zebranie wszystkich informacji w jedną sensowną wypowiedź przysparza zdającemu sporo kłopotów. W dodatku nie ma gwarancji wyczerpania tematu.

Autor prezentowanej książki podaje informacje w postaci skondensowanej, z krótkim i rzeczowym komentarzem. Korzystanie z podręcznika jest ułatwione dzięki przyjrzystej grafice. Polecam studentom, a także aplikantom sądowym, prokuratorskim i adwokackim.

Wydawca: Dom

Organizatora Toruń

Recenzent: Grażyna Sobolewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Sobolewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu