Recordati wzywa na akcje Polfy

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 09-04-2004, 00:00

Wczoraj zawieszono notowania akcji Polfy Kutno w związku z ogłoszeniem przez włoską firmę farmaceutyczną Recordati wezwania na akcje producenta leków. Włosi chcą kupić pakiet 938 500 akcji dający niemal 50 proc. głosów. Za jeden walor oferują 287 zł, 5 proc. powyżej ceny rynkowej (273,50 zł). Powodzenie oferty nie jest jednak przesądzone.

Zapisy potrwają od 15 do 27 kwietnia. Powodzenie wezwania zależy od polskich funduszy: Pioneer Pekao IM, ING, PZU i inne posiadają łącznie ponad 80 proc. głosów na WZA Polfy. Większość akcji nabyły we wrześniu 2003 r. od Enterprise Investors (EI) po 235 zł za walor. Premia 22 proc. może nie być dla nich satysfakcjonująca. Ostatnie wyceny szacowały wartość akcji powyżej 300 zł. Włosi chcą wykorzystać niedowartościowanie spółki związane z jej konfliktem z urzędem skarbowym. Jednak fundusze są świadome perspektyw firmy w obliczu wejścia do UE. Ponadto oferta Recordati i duże zainteresowanie przetargiem na pakiet Jelfy sugerują, że rośnie zainteresowanie zachodnich inwestorów polskim rynkiem leków. To dopiero początek gorączki przejęć. Można więc poczekać na lepszą cenę.

Powiązanie z inwestorem branżowym byłoby korzystne dla Polfy. Wzmocniłoby jej strategię polegającą na pozyskiwaniu na wyłączność licencji na zachodnie leki. Polfa zdobyłaby dostęp do nowych kanałów dystrybucji. Wzmocniłaby swoją pozycję w procesie konsolidacji branży — stara się wszak o przejęcie Jelfy. We wzroście wartości Polfy mogliby uczestniczyć inni udziałowcy. Włosi zapewniają, że nie wycofają spółki z giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu