Redan dostał czas od wierzycieli

  • Anna Pronińska
opublikowano: 01-08-2013, 00:00

Restrukturyzacyjny krok został zrobiony. Czas na drugi — budowę rentownego biznesu.

Na środowej sesji drożały akcje odzieżowego Redanu (właściciela marek Top Secret, Troll, Drywash i sieci dyskontowej TextilMarket), kończąc dzień na 4,8 procentowym plusie. Przed rozpoczęciem notowań spółka podała, że osiągnęła porozumienie regulujące zasady spłaty kredytów i obligacji. Zadłużenie sięgające 61,4 mln zł zostanie uregulowane do końca 2018 r. Ustalono też, że obligatariusze — w miejsce dotychczasowych papierów — obejmą nową emisję. Potem będzie można je wymienić na akcje o wartości ponad 13,8 mln zł.

— Osiągnęliśmy porozumienie, które daje nam stabilność finansowania. W tym i przyszłym roku raty spłaty będą niższe.Ulgę przyniesie nam jednak dopiero stabilny, rentowny biznes — mówi Bogusz Kruszyński, prezes Redana.

— To, że spółce udało się ułożyć z wierzycielami, jest pozytywną informacją. Redan kupuje trochę czasu i będzie płacić mniej w pierwszych latach. Chodzi jednak o to, czy zacznie zarabiać i pokazywać pozytywne wyniki na poziomie operacyjnym, gdyż to przełoży się na wzrost przepływów gotówkowych. W dalszym ciągu istnieje jednak obawa, że Redan nie będzie w stanie zarabiać, a wtedy przyjęte kowenanty mogą zostać przekroczone — mówi Marcin Stebakow, analityk DM BPS.

W tym i przyszłym roku spłaty mają wynieść łącznie 6,6 mln zł, a w kolejnych latach po 13,7 mln zł rocznie. Dzięki niższym ratom spółka będzie mogła dokończyć restrukturyzację i zrealizować inwestycje infrastrukturalne. Firma poprawia ofertę, tnie koszty (na renegocjacji czynszów już zyskała kilka milionów złotych r/r) i stawia na rozwój części e-commerce biznesu, która zapewnia kilkanaście procent sprzedaży.

— Tegoroczna sprzedaż będzie lepsza w porównaniu z 2012 r., a na poziomie wyniku finansowego nawet radykalnie lepsza, m.in. ze względu na jednorazowe koszty, które bardzo obniżyły wyniki ubiegłego roku — mówi Bogusz Kruszyński. Przypomnijmy, że 2012 r. odzieżowa grupa zakończyła z 440 mln zł przychodów i blisko 27 mln zł straty netto. Odpisy aktualizujące wartość aktywów obniżyły wynik o 17 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy