Redan zainwestuje 30 mln zł

AT
opublikowano: 13-11-2014, 18:51

Wejście funduszu do Textilmarketu wywoła falę otwarć. Odzieżowa grupa powiększy się o 50 salonów.

W ciągu najbliższych miesięcy Adesso, prowadząca sieć dyskontową spółka córka Redanu, nabierze wiatru w żagle. Bogusz Kruszewski, prezes giełdowej firmy, zapowiada, że na inwestycje w rozwój sieci zarezerwowano 30 mln zł.

— W 2015 r. otworzymy 50 salonów Textilmarket. Z tego 20 powstanie poza granicami, głównie w Czechach i  na Słowacji. Pierwsze placówki powstaną też w Rumunii — mówi Bogusz Kruszewski.

Spółka poszuka pieniędzy w instytucjach finansowych — do końca listopada chce zagwarantować sobie dodatkowe linie kredytowe o łącznej wartości 54 mln zł. Zabezpieczeniem będą fundusze, które giełdowy producent zdobył od mniejszościowego akcjonariusza Adesso. Na początku listopada w sieć dyskontową zainwestował fundusz  21 Concordia. Za 25-procentowy pakiet akcji zapłacił 35 mln zł.

Sieć dyskontowa wyróżnia się na tle grupy najlepszymi wynikami. W ciągu trzech kwartałów sprzedaż wzrosła o 13,9 proc., do 190,7 mln zł, wynik na sprzedaży zwiększył się o 74 proc., do 13,7 mln zł. W tym czasie cała grupa zwiększyła sprzedaż o 6,7 proc., do 352,4 mln zł, a wynik netto skurczył się o 425 proc., do minus 2,1 mln zł.

Marcin Stebakow, dyrektor departamentu analiz DM BPS, tłumaczy, że gorzej poradził sobie segment modowy. Jego sprzedaż nieznacznie spadła, wynik na sprzedaży zmniejszył się o 42 proc., do minus 4,4 mln zł. Spadek rentowności spowodowały m.in. sytuacja geopolityczna (konflikt ukraińsko-rosyjski) oraz wahania walutowe — dolara, hrywny i rubla.

— Gdyby nie różnice kursowe, nasz wynik netto mógłby być 2 mln zł wyższy — uważa Bogusz Kruszewski.

W związku z napiętą sytuacją u naszych wschodnich sąsiadów Redan zamknął w tym roku 14 salonów, w tym cztery własne. Na koniec października działały na Ukrainie 33 salony, a w Rosji 20. W kraju Redan  prowadzi 304 sklepy Textilmarketu oraz 293 salony działające pod szyldami Troll oraz Top Secret.

Bogusz Kruszyński
WM, Puls Biznesu
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane