Reflex: ceny benzyny mogą spaść w nadchodzącym tygodniu

opublikowano: 19-01-2007, 16:34

Ceny benzyny na stacjach w przyszłym tygodniu mogą spaść, po raz pierwszy w 2007 roku, ceny ropy na świecie mogą wyhamować dotychczasowe spadki - uważają specjaliści z biura Reflex, które monitoruje rynek paliwowy.

Ceny benzyny na stacjach w przyszłym tygodniu mogą spaść, po raz pierwszy w 2007 roku, ceny ropy na świecie mogą wyhamować dotychczasowe spadki - uważają specjaliści z biura Reflex, które monitoruje rynek paliwowy.

"Uwzględniając pogorszenie warunków pogodowych w USA, obserwowane w ostatnich dniach, oraz zagrożenie dostaw ropy z Nigerii, prawdopodobne wydaje się wyhamowanie dalszych spadków cen ropy w przyszłym tygodniu" - napisali analitycy biura Reflex w komentarzu.

Ceny na rynku europejskim w okresie od 11 do 18 stycznia spadły odpowiednio: Brent DTD o 1,09 USD/bbl, Premium Unleaded o 31,00 USD/t, Diesel 10 ppm o 20,00 USD/t oraz Gasoil 0,2 o 22,75 USD/t.

Z kolei w okresie od 12 do 19 stycznia PKN Orlen i Grupa Lotos obniżyły ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 80 zł/1000 l i oleju napędowego o 12 zł/1000 l.

"W konsekwencji korekt cen hurtowych w dół pogłębiają się spadki cen diesla na stacjach. Litr oleju napędowego kosztuje średnio 3,56 zł/l, czyli o 3 grosze na litrze mniej niż przed tygodniem. Także o 3 gr/l potaniał LPG, którego średnia cena kształtuje się na poziomie 1,94 zł/l" - napisali specjaliści biura Reflex.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku benzyny. Obniżki w hurcie nie spowodowały do tej pory obniżek na stacjach, a jedynie zdołały wyhamować podwyżki spowodowane wzrostem podatku akcyzowego.

"Jeśli jednak producenci będą dalej korygować ceny hurtowe w dół, to niewykluczone, że w przyszłym tygodniu odnotujemy pierwszy w tym roku spadek średniej ceny benzyny" - uważają analitycy biura Reflex.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane