Reforma III filaru do podkomisji

[MGA]
opublikowano: 02-03-2012, 00:00

Wbrew rządowi posłowie będą dalej pracować nad ulgami podatkowych dla oszczędzających na dodatkową emeryturę.

Społeczny Komitet Razem postawił kolejny krok, zbliżający go do wprowadzenia nowych zachęt podatkowych dla oszczędzających w trzecim filarze emerytalnym. Wczoraj posłowie komisji finansów publicznych oraz polityki społecznej zdecydowali, że przygotowanym przez komitet projektem zajmie się specjalnie w tym celu powołana podkomisja.

Stało się to wbrew negatywnemu stanowisku rządu, który w połowie lutego rekomendował odrzucenia propozycji zmian w prawie. Komitet stara się przeforsować pomysły na zmiany w zachętach podatkowych już do kilku lat. Przygotowany przez niego projekt był już procedowany przez Sejm poprzedniej kadencji, ale nie udało się zakończyć pracy przed wyborami.

Ponieważ ma on status społeczny (podpisało się pod nim 130 tys. osób), to nie dotyczy go zasada dyskontynuacji i nowy parlament musiał do niego wrócić.

W połowie lutego komitet złożył w Sejmie autopoprawę, odnoszącą się do ulg podatkowych w indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE — są dostępne od początku roku). Stary projekt dotyczy tylko indywidualnych kont emerytalnych (IKE).

Adam Sankowski, pełnomocnik komitetu, podkreśla, że bez rozszerzenia ulgi podatkowej IKZE podzieli los IKE, w których miały oszczędzać miliony Polaków, a czyni to 275 tys.

Tyle bowiem — jak wynika z danych KNF — dokonało jakiejkolwiek wpłaty na swoje konta w ubiegłymroku. To i tak lepiej niż przed rokiem, bowiem aż 72 tys. kont zostało założonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

— Obecny sposób liczenia ulgi na IKZE uprzywilejowuje 3 proc. najlepiej zarabiających Polaków, bo tylko oni mogą odpisać maksymalną kwotę 4 tys. zł. — podkreśla Adam Sankowski.

Dlatego też komitet postuluje, by ulga podatkowa wynosiła 4 tys. zł rocznie dla każdego. Zainteresowanie IKZE ze strony rynku finansowego jest olbrzymie. Choć oszczędzanie w nich jest możliwe dopiero od początku roku, to są one już w ofercie zbliżonej liczby instytucji finansowych jak starsze o kilkanaście lat IKE.

Od 1 marca do grona podmiotów, które oferują nowe konta w trzecim filarze, dołączył Allianz Polska. Sprzedają je zarówno PTE, jak i TFI wchodzący w skład grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MGA]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Reforma III filaru do podkomisji