Reformy zapewnią rozwój

Maciej Krzak
15-11-2006, 00:00

Badanie przeprowadzone zostało dopiero drugi raz, więc nie można stwierdzić, czy jego wyniki dobrze korelują z tendencją PKB przez kilka kwartałów, a tym bardziej lat. Dopiero ewentualne tego potwierdzenie albo jego brak przesądzą o wartości poznawczej indeksu, szczególnie o jego walorach prognostycznych. Nieco zaskakuje mnie rezultat, że sprawy w naszym kraju „zmierzają w dobrym kierunku”.

Mam wrażenie, że takie opinie są formułowane na podstawie „twardych” wskaźników gospodarczych, takich jak wzrost PKB, eksportu czy zatrudnienia, które są bardzo korzystne. Stąd — przypuszczam — pojawia się optymizm na przyszłość, a 5-procentowe tempo wzrostu gospodarczego usypia. W efekcie jest to mało spójne z odpowiedziami na temat barier w prowadzeniu działalności gospodarczej — większość badanych wskazuje na narastanie przeszkód.

W ciągu ostatniego roku nie nastąpiły prawie żadne pozytywne zmiany strukturalne, przeciwnie — reformy są wręcz odkładane, np. ustalenia obowiązującej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wejdą w życie od stycznia 2007 r. (rejestracja firmy w jednym okienku, możliwość zawieszenia działalności). Ponadto upadł pomysł redukcji pozapłacowych kosztów pracy, brak planów zagospodarowania przestrzennego dławi budownictwo mieszkaniowe, zaprzestano prywatyzacji, a postęp w redukcji deficytu fiskalnego zawdzięczamy prawie wyłącznie czynnikom cyklicznym zamiast racjonalizacji wydatków itd. Konsekwencje? Zaniechanie reform strukturalnych spowoduje z czasem osłabienie możliwości wzrostu, gdyż gospodarka natrafi na bariery, nie poprawi się jej elastyczność.

Rosnące przekonanie, że bezrobocie będzie spadać, zatrudnienie rosnąć, inwestycje się zwiększą, a presja inflacyjna będzie narastała w ciągu najbliższych 12 miesięcy, pasuje do prognoz ośrodków analitycznych na 2007 r. Cieszy sygnał, że rośnie napływ kapitału zagranicznego do Polski wobec zwiększonego popytu zagranicznych inwestorów na usługi kancelarii prawnych. Wobec zawieszenia prywatyzacji sugeruje to wzrost inwestycji pod klucz (greenfield).

Maciej

Krzak

główny ekonomista PKPP Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Krzak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Reformy zapewnią rozwój