Region nie poddaje się recesji

Aneta Królak
opublikowano: 25-06-1999, 00:00

Region nie poddaje się recesji

Mazowsze, jako jeden z nielicznych regionów w Polsce, nie poddaje się ogólnym tendencjom spowalniającym dynamikę gospodarczą. Nadal pozostaje obszarem najbardziej atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym.

Pierwszy kwartał 1999 r. charakteryzował się ogólnokrajowym spowolnieniem dynamiki gospodarczej. Znalazło to odbicie w spadku produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa w porównaniu z pierwszym kwartałem 1998 r. W większości sektorów gospodarki zaobserwowano szybszy wzrost kosztów niż przychodów.

Na tle krajowych tendencji, mazowieckie należy do nielicznych obszarów, gdzie odnotowano wzrost produkcji. Zatrudnieni w przedsiębiorstwach w regionie stanowią 17,6 proc. pracujących w tym sektorze w kraju.

Mazowieckie dominuje pod względem zatrudnienia w budownictwie (54 proc.), handlu (23,7 proc.), hotelach i restauracjach (33,0 proc.), również w obsłudze nieruchomości i firm (28,2 proc.). Odnotowano tu wzrost wynagrodzeń, wyższy o 14,4 proc. niż średnio w kraju. Tylko w sektorze przedsiębiorstw, przeciętne miesięczne wynagrodzenie było o 28,4 proc. wyższe od średniego.

W końcu marca 1999 r. w województwie mazowieckim było zarejestrowanych najwięcej podmiotów gospodarczych — 20,7 proc. ich ogólnej liczby. Zanotowano także największy udział w liczbie poszczególnych grup podmiotów (przedsiębiorstwa państwowe — 14,9 proc., spółdzielnie — 17,1 proc., spółki prawa handlowego — 27,6 proc., w tym z udziałem kapitału zagranicznego — 33,9 proc.).

Aneta Królak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Region nie poddaje się recesji