Rehn: EBC powinien nadal „znacząco” podwyższać stopy

opublikowano: 11-01-2023, 17:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Olli Rehn z Rady Prezesów EBC powiedział, że bank centralny eurolandu musi nadal „znacząco” podwyższać stopy na nadchodzących posiedzeniach aby obniżyć inflację, informuje Reuters.

- Stopa polityki wciąż musi wzrosnąć znacząco – powiedział w środę Rehn, który jest szefem banku centralnego Finlandii. – To oznacza znaczące podwyżki stóp na pozostałych posiedzeniach tej zimy – dodał.

Olli Rehn, fot. Bloomberg
Olli Rehn, fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że większość banków centralnych zareagowała szybko podwyżkami stóp na największą inflację od dekad. EBC był jednak krytykowany za spóźnioną reakcję. Rehn powiedział, że w pewnym stopniu jest to uzasadnione.

- Patrząc z perspektywy czasu, w tym argumencie może być trochę prawdy, przynajmniej z tego punktu widzenia, że mogliśmy stworzyć więcej przestrzeni do reagowania, gdyby gospodarka strefy euro wpadła w recesję – stwierdził, zauważając jednocześnie, że napaść Rosji na Ukrainę stworzyła dodatkową niepewność, która wymuszała wstrzemięźliwość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane